Czy IMF uczestniczy w tworzeniu CBDC UniCoin? Organizacja zaprzecza

IMF dystansuje się od projektu globalnego CBDC – UniCoin (UMU)

Redaktor: Michał Misiura
międzynarodowy fundusz monetarny martwi się centralizacją w pos

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) poinformował, że w żadnym wymiarze nie jest zaangażowany w tworzenie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) o nazwie UniCoin. Takie informacje krążyły w sieci od kilku dni.


Kilka dni temu prywatna organizacja o nazwie Urząd Monetarny Waluty Cyfrowej (Digital Currency Monetary Authority, DCMA) ogłosiła powstanie Universal Monetary Unit (UMU) lub UniCoin. W założeniu nowa waluta cyfrowa miała wzmacniać suwerenność monetarną uczestniczących banków centralnych i być zgodna z ostatnimi zaleceniami MFW dotyczącymi polityki w zakresie aktywów cyfrowych.

Według DCMA UniCoin ma być „uzupełniającym towarem pieniężnym służącym do przechowywania wartości, łagodzącym potencjalną sezonową i systemową deprecjację waluty lokalnej i oferowanym jako waluta płatnicza w momencie rozliczenia”. Organizacja wskazała również, że MFW nie zgłasza sprzeciwu wobec wprowadzenia nowej waluty.

Zamieszanie związane z UniCoinem i DCMA

Zamieszanie wokół powiązań MFW z UniCoinem wydaje się wynikać z faktu, że DCMA ogłosiła uruchomienie UNI podczas wiosennych spotkań MFW. Ten zbieg okoliczności spowodował, że różne źródła zaczęły sugerować, jakoby MFW był bezpośrednio zaangażowany w tworzenie aktywów.

W wiadomości podanej 10 kwietnia, a która do dziś została już przeredagowana, portal informacyjny Kitco stwierdził, że MFW był odpowiedzialny za „ujawnienie” prac nad UniCoinem. Podobne sformułowanie zostało później użyte w informacjach podawanych przez Investing.com, Altcoin Investor i ZeroHedge.

Wydaje się, że UniCoin nie jest emitowany przez żaden bank centralny, pomimo rzekomej współpracy DCMA z rządami państw. DCMA, pomimo swojej nazwy, nie jest organem państwowym ani międzynarodową agencją, chociaż twierdzi, że współpracuje z władzami. UNI może być zatem lepiej opisywany jako prywatny stablecoin niż CBDC. Ponadto organizacja powstała zaledwie kilka lat temu i mimo samozwańczego statusu „światowego lidera” nie może pochwalić się godnymi uwagi powiązaniami.

międzynarodowy fundusz monetarny martwi się centralizacją w pos

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.