Akcje na Wall Street w środę zyskiwały na wartości. Powód? Nowe dane o inflacji PPI w USA i mocne wyniki finansowe spółek za drugi kwartał br.
- Amerykańskie indeksy w środę rosły po publikacji danych wskazujących na osłabienie presji inflacyjnej.
- Inflacja PPI spowolniła do 5,5% r/r, a bazowa do 4,7% r/r., wcześniejsze dane CPI również okazały się lepsze od oczekiwań – inflacja spadła do 3,5% r/r, a bazowa do 2,6%.
- Największe wzrosty na giełdzie zanotował PayPal (+17,2%), dobre kwartalne wyniki ogłosiły także BlackRock (+6,6%) i Morgan Stanley (+0,4%).
- Rosły również akcje Alphabetu oraz Apple, które osiągnęły rekordowy poziom po informacjach dotyczących rozwoju projektów AI w Chinach.
Wall Street się zieleni
Akcje PayPala wzrosły w czasie sesji o 17,2% po tym, jak źródła poinformowały agencję Reuters, że Stripe i firma private equity Advent International wspólnie zaoferowały jego przejęcie po 60,50 USD za akcję.
Do tego BlackRock i Morgan Stanley ogłosiły, że zarejestrowały lepsze niż oczekiwano wyniki kwartalne. Akcje BlackRocka wzrosły w efekcie o 6,6%, a Morgan Stanley zakończył sesję wzrostem o 0,4%.
Akcje spółki Alphabet wzrosły o prawie 3%, natomiast akcje Apple osiągnęły rekordowy poziom po doniesieniach o tym, że producent iPhone’a uzyskał zgodę na uruchomienie w Chinach nowych projektów dot. sztucznej inteligencji.
Indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł o 150,91 punktów, czyli o 0,29%, do 52 659,18, S&P 500 zyskał 28,83 punktów, czyli 0,38%, do 7572,42, z kolei Nasdaq Composite zyskał 162,22 punktów, czyli 0,62%, (skok do 26 269,23).
Spośród 11 głównych sektorów w indeksie S&P 500, usługi komunikacyjne odnotowały największy wzrost, podczas gdy akcje spółek użyteczności publicznej zarejestrowały największy spadek.
Inflacja napędza wzrosty
Wszystko napędzają dane dot. inflacji. Raport Departamentu Pracy dotyczący indeksu cen produkcyjnych (PPI) pokazał, że ten typ inflacji spada: wyhamował do 5,5% r/r, z kolei inflacja bazowa do 4,7% r/r.
We wtorek poznaliśmy nowe dane CPI. I tu zarejestrowano spadek: do 3,5% r/r (prognoza: 3,8%), a inflacja bazowa do 2,6% (prognoza: 2,8%).
Warto jednak dodać, że może być to tymczasowe.
Dlaczego tak uważam? Jeżeli ceny ropy zaczną ponownie rosnąć, odbije się to w końcu negatywnie na cenach.
Z jakiego jednak powodu ropa miałaby drożeć? Chodzi o sytuacje na Bliskim Wschodzie, która ponownie staje się zaogniona.
Jeżeli cieśnina Ormuz zostanie zablokowana na dłużej, globalna podaż ropy spadnie, co przełoży się na wyższą inflację.
Obecnie za jedną baryłkę ropy Brent płaci się ok. 85 USD.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->