USA o krok od ataku na Iran. Oto opcje, jakimi dysponuje Trump

iran

USA mają być gotowe do ataku na Iran. Tyle że do tego może jednak nie dojść. Amerykanie boją się eskalacji konfliktu.


  • Choć wojsko USA ma być gotowe do ataku na Iran, armia ostrzega Biały Dom przed eskalacją konfliktu.
  • Amerykanie chcą wysłać do ataku wojska Izraela.

USA mogą zaatakować, ale się boją

Najwyższy rangą amerykański wojskowy, generał Dan Caine, miał ostrzec Donalda Trumpa przed skutkami ataku na Iran.

Jego zdaniem może on skutkować długą wojną, która wyczerpie zapasy rakiet obrony powietrznej. Do tego politycy Partii Republikańskiej chcą zrzucić atak na Izrael.

Nie chodzi tylko o to, by walczyć nieswoimi żołnierzami (co wpisuje się w anglosaską tradycję), ale też to, by USA nie wszczęły wojny przed wyborami do Kongresu, które odbędą się jesienią.

Analitycy ostrzegają, że jeżeli to Izrael zaatakuje pierwszy, Iran odpowie swoim atakiem. A to oznacza zagrożenie eskalacją.

Rozmowy trwają

W tle nadal trwają negocjacje. USA chcą, by Iran porzucił swój program badań nad bronią atomową. Teheran nie może jednak tego zrobić, gdyż potrzebuje „atomówki” jako broni odstraszającej.

I to nie argumentacja broniąca reżim ajatollahów.

Choćby wydarzenia z 2025 r., gdy Tel Awiw przeprowadził atak na irańskich naukowców i wojskowych, a następnie Amerykanie zbombardowali infrastrukturę, która służyła do budowy broni masowego rażenia, pokazują, że Iran musi mieć atomową polisę ubezpieczeniową.

Taką samą jaką mają np. Rosja czy Korea Północna.

W ostatnich dniach Trump, sekretarz stanu USA Marco Rubio i wiceprezydent J.D. Vance przekazali, że Iran wznowił prace nad bronią jądrowąi i rakietami o zasięgu, które pozwalałyby na rażenie USA.

Pytanie, czy to prawda, czy argument zbliżony do „broni chemicznej”, którą rzekomo posiadał Irak przed inwazją US Army i obaleniem Saddama Husejna.

W tle widzimy też naciski Chin, które grożą USA odcięciem od metali ziem rzadkich.

W interesie Pekinu jest odstraszenie USA, gdyż w Iranie znajdują się spore źródła ropy naftowej, którą kupują Chiny.

Zajęcie ich przez Waszyngton będzie dla reżimu Xi Jinpinga śmiertelnym zagrożeniem.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->