428 mln USD - tyle straciła branża w wyniku oszustw i hacków w III kwartale | Wiadomości | CrypS.

428 mln USD – tyle straciła branża w wyniku oszustw i hacków w III kwartale

Maciej Żerelik
Ponad 25 mln USD straty na rzecz grupy botów Ethereum MEV w ataku

W trzecim kwartale 2022 roku ekosystem Web3 poniósł łącznie 428,7 mln dolarów strat z tytułu włamań i oszustw. Takie wyliczenia przedstawili eksperci z platformy Immunefi.


W tym okresie odnotowano 39 incydentów, z czego 30 to rzeczywiste ataki hakerskie o łącznej wartości strat 399 mln USD. Pozostałe 29,8 mln USD strat pochodziło z dziewięciu oszustw, w tym tzw. rug pulli.

Najwięcej przypadło na dwa największe hacki: protokół cross-chain Nomad (190 mln dolarów) oraz animator rynku Wintermute (160 mln dolarów).

Projekty DeFi pozostają głównymi celami hakerów i oszustów – odpowiadały za 98,8% całkowitych strat, w porównaniu do 1,2% w przypadku CeFi.

Według ekspertów wynika to z lepszej ochrony scentralizowanych platform, takich jak Binance i Coinbase, które również poświęcają więcej zasobów na bezpieczeństwo. Innym czynnikiem, na który powołuje się Immunefi, jest wielość i różnorodność zdecentralizowanych projektów, co zapewnia więcej wektorów ataku.

Jeśli chodzi o blockchain, większość protokołów biorących udział w incydentach opiera się na BNB Chain (16 ataków i 28,6% szkód) oraz Ethereum (odpowiednio 13 i 23,2%).

immunefi krypto

2,33 mld straty w ciągu roku

Według firmy, branża kryptowalutowa straciła od początku roku około 2,33 mld USD. Kwota ta zmniejszyła się sekwencyjnie w poszczególnych kwartałach.

straty rynku krypto

Zaatakowane projekty zdołały odzyskać niewielką część strat – zaledwie 93,8 mln dolarów, czyli 4%. Spośród największych włamań najwięcej udało się odzyskać Axie Infinity (30 mln USD z 325 mln USD) oraz Nomad (36,4 mln USD z 190 mln USD).

Zdaniem ekspertów, trudno oczekiwać znaczących postępów na tym froncie. W niektórych przypadkach, jak w przypadku Axie Infinity, hakerzy są wspierani przez państwo i mają jakiś immunitet sądowy. Ponadto napastnicy stają się coraz bardziej wyrafinowani i skutecznie zacierają ślady – podkreślili specjaliści Immunefi.

Przypomnijmy, że w drugim kwartale eksperci naliczyli 50 hacków i oszustw, w których projekty kryptowalutowe straciły 670,7 mln dolarów.

Ponad 25 mln USD straty na rzecz grupy botów Ethereum MEV w atakureklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.