428 mln USD – tyle straciła branża w wyniku oszustw i hacków w III kwartale

Ponad 25 mln USD straty na rzecz grupy botów Ethereum MEV w ataku

W trzecim kwartale 2022 roku ekosystem Web3 poniósł łącznie 428,7 mln dolarów strat z tytułu włamań i oszustw. Takie wyliczenia przedstawili eksperci z platformy Immunefi.


W tym okresie odnotowano 39 incydentów, z czego 30 to rzeczywiste ataki hakerskie o łącznej wartości strat 399 mln USD. Pozostałe 29,8 mln USD strat pochodziło z dziewięciu oszustw, w tym tzw. rug pulli.

Najwięcej przypadło na dwa największe hacki: protokół cross-chain Nomad (190 mln dolarów) oraz animator rynku Wintermute (160 mln dolarów).

Projekty DeFi pozostają głównymi celami hakerów i oszustów – odpowiadały za 98,8% całkowitych strat, w porównaniu do 1,2% w przypadku CeFi.

Według ekspertów wynika to z lepszej ochrony scentralizowanych platform, takich jak Binance i Coinbase, które również poświęcają więcej zasobów na bezpieczeństwo. Innym czynnikiem, na który powołuje się Immunefi, jest wielość i różnorodność zdecentralizowanych projektów, co zapewnia więcej wektorów ataku.

Jeśli chodzi o blockchain, większość protokołów biorących udział w incydentach opiera się na BNB Chain (16 ataków i 28,6% szkód) oraz Ethereum (odpowiednio 13 i 23,2%).

immunefi krypto

2,33 mld straty w ciągu roku

Według firmy, branża kryptowalutowa straciła od początku roku około 2,33 mld USD. Kwota ta zmniejszyła się sekwencyjnie w poszczególnych kwartałach.

straty rynku krypto

Zaatakowane projekty zdołały odzyskać niewielką część strat – zaledwie 93,8 mln dolarów, czyli 4%. Spośród największych włamań najwięcej udało się odzyskać Axie Infinity (30 mln USD z 325 mln USD) oraz Nomad (36,4 mln USD z 190 mln USD).

Zdaniem ekspertów, trudno oczekiwać znaczących postępów na tym froncie. W niektórych przypadkach, jak w przypadku Axie Infinity, hakerzy są wspierani przez państwo i mają jakiś immunitet sądowy. Ponadto napastnicy stają się coraz bardziej wyrafinowani i skutecznie zacierają ślady – podkreślili specjaliści Immunefi.

Przypomnijmy, że w drugim kwartale eksperci naliczyli 50 hacków i oszustw, w których projekty kryptowalutowe straciły 670,7 mln dolarów.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->