179 aresztowanych w ramach globalnej operacji DisrupTor | Wiadomości | CrypS.

179 aresztowanych w ramach globalnej operacji DisrupTor

Mariusz Przepiórka
akcja służb przeciwko handlarzom w darknecie

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformował o wynikach globalnej akcji stróżów prawa pod kryptonimem DistrupTor. Operację prowadził zespół ds. przestępczości narkotykowej i dark webu (JCODE) Departamentu Sprawiedliwości oraz Europol. Celem akcji było zlikwidowanie jak największej części czarnego rynku kryjącego się za przeglądarką Tor.

Dotychczasowe działania przyniosły efekt w postaci aresztowania 179 osób na całym świecie oraz przejęcia kryptowalut i gotówki o łącznej wartości 6,5 mln USD, 500 kilogramów narkotyków oraz 63 sztuk broni. W swej akcji śledczy wykorzystali dane pozyskane podczas likwidacji funkcjonującego w darknecie Wall Street Market (w maju 2019 roku). Bramę do tej mrocznej strony Internetu stanowi m.in. przeglądarka Tor, którą funkcjonariusze umieścili w nazwie swej akcji. 123 ze 179 zatrzymano w Ameryce Północnej (w tym 2 Kanadyjczyków), a 58 w Europie, z czego 42 w Niemczech.

Aresztowani sprzedawali narkotyki w wielu różnych miejscach darknetu, w tym m.in. w AlphaBay, Empire i DeepSea. Część nielegalnych rynków wskazywanych przez Departament Sprawiedliwości przestało już istnieć. Śledztwo wciąż trwa, ale niektórzy zatrzymani w USA już przyznali się do winy. Za handel narkotykami grozi im co najmniej 15 lat więzienia.

Darknet z BTC o wartości 5 mld USD

Zajmujący się rynkami darknetu dziennikarz kryjący się pod pseudonimem DarkDotFail twierdzi jednak, że Departament Sprawiedliwości przecenia znaczenie swojej akcji. W jednym ze swoich wpisów na Twitterze dziennikarz napisał, że służby przez dziewięć miesięcy ciężko pracowały nad tym, by „przejąć mniej sztuk broni, niż na wiecu Trumpa, i mniej pieniędzy, niż HSBC pierze w ciągu jednego dnia”. Jego zdaniem rynki darknetu to jedynie drobny ułamek całego rynku narkotykowego. Dlatego trudno mu zrozumieć dlaczego agencje rządowe inwestują tak wiele środków w tropienie użytkowników przeglądarki Tor. Dane serwisu Chainalysis wskazują jednak, że w ciągu ostatniego tygodnia przez rynki darknetu przewinęły się bitcoiny o wartości około 4 mln USD, a użytkownicy tej części sieci posiadają BTC o wartości około 5 mld USD.

akcja służb przeciwko handlarzom w darknecie
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.