Na blockchainie BTC odkryto zaszyfrowany plik związany z Julianem Assangem

Na blockchainie BTC odkryto zaszyfrowany plik związany z Julianem Assangem

Mariusz Przepiórka
wiadomość od juliana assange adkryta na blockchainie bitcoina

Wgrywanie inskrypcji na blockchain bitcoina zyskuje w ostatnich dniach niezwykłą popularność za sprawą Ordinals. Niedawne odkrycie ujawniło jednak znacznie wcześniejszy plik 7zip ukryty w transakcji sprzed 6 lat. Prawdopodobnie jest on powiązany z założycielem Wikileaks Julianem Assangem.


O odkryciu poinformował użytkownik Reddita pod nazwą „u/sprxzk34620”. We wpisie na forum stwierdził on, że „zaszyfrowany plik 7zip prawdopodobnie związany z Julianem Assangem jest ukryty w blockchainie Bitcoina”.

Zaszyfrowany plik 7zip zawiera plik o nazwie „Julianassange.txt”, ale próby złamania tego pliku nie powiodły się – dodał użytkownik Reddita. Od razu pojawiło się mnóstwo spekulacji, co może kryć się w zaszyfrowanym pliku. Nie brakowało opinii, że może zawierać tajemnice skrywane przez Assange’a.

plik odkryty przez użytkownika reddita na blockchainie btc

Co ciekawe, transakcja z 5 stycznia 2017 roku z plikiem 7zip została przeprowadzona pięć dni przed tym, jak Assange na nagranym filmie odczytał hash blockchaina Bitcoin bloku 447 506. W tamtym czasie wielu uważało, że Assange użył tej taktyki, aby udowodnić, że żyje. Twierdził jednak, że nie czuje się najlepiej, a jak pamiętamy, przebywał wówczas w ekwadorskiej ambasadzie w Londynie.

Dwa miesiące po pojawieniu się informacji o odkryciu inni użytkownicy Reddita odszyfrowali plik, co okazało się nie być przesadnie skomplikowane. Hasło brzmiało: “ONION”. Jak ujawniono ukryty plik zawierał komunikat:

wiadomość ukryta na blockchainie bitcoina

„Witam! Tu Julian Assange. Jeśli to czytasz, to znaczy, że żyję i mam się dobrze. Jestem w ambasadzie Ekwadoru 4 stycznia 2017 roku. Kot z ambasady jest bezpieczny i skory do zabawy jak zawsze. Pozdrawiam. Julian”.

Potwierdzili to również inni użytkownicy Reddita, ale trudno powiedzieć, czy wiadomość rzeczywiście została zapisana i zaszyfrowana przez Assange’a.

wiadomość od juliana assange adkryta na blockchainie bitcoinareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.