Wzrost kryto przestępczości w Hongkongu: Ofiary straciły prawie 30 milionów dolarów w 2021 r. | Wiadomości | CrypS.

Wzrost kryto przestępczości w Hongkongu: Ofiary straciły prawie 30 milionów dolarów w 2021 r.

Zerelik Maciej
hong kong

Skala strat spowodowanych krypto oszustwami w Hongkongu osiągnęła rekordowy poziom. Lokalna policja wykryła 496 takich przypadków w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku. Ofiary straciły łącznie ponad 27 milionów dolarów. Największy pojedynczy przypadek to utrata prawie 16 milionów dolarów.

Według ostatniego raportu South China Morning Post, przestępstwa związane z wirtualnymi walutami w Hongkongu znacznie wzrosły w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku i osiągnęły łączną kwotę prawie 27 milionów dolarów. Dla porównania, w całym ubiegłym roku straty wyniosły niecałe 15 milionów dolarów.

Lester Ip Cheuk-yu – główny inspektor i szef policyjnego biura ds. cyberbezpieczeństwa i przestępstw technologicznych – wyjaśnił, że główną przyczyną tego problemu jest pandemia COVID-19. Argumentował, że ludzie dużo częściej przeglądają Internet, ponieważ pracują w domu, a zatem hakerzy mogą łatwiej ich namierzyć:

Ludzie również więcej przebywają w domu, co oznacza, że spędzają więcej czasu w Internecie, więc oszuści mają więcej możliwości, aby zbliżyć się do nich online.

Lokalne władze oszacowały, że łączna liczba przypadków tego typu przestępstw w okresie od stycznia do lipca 2021 roku wyniosła 496. Co ciekawe, ponad połowa z 27 milionów dolarów zarejestrowanych strat została wyłudzona od 30-letniego mężczyzny, który stracił prawie 16 milionów dolarów.

Inspektor Cheuk-yu ostrzegł, że wielu mieszkańców nie rozumie kryptowalut lub „przecenia swoją wiedzę na ten temat”. Ostrzegł, że oszuści celują głównie w młodych ludzi, ponieważ to oni mają więcej do czynienia z aktywami cyfrowymi:

Młodsi ludzie mają tendencję do padania ofiarą tych oszustw, ponieważ wielu z nich kupuje monety z bitomatów, podczas gdy starsi mogą nie być wystarczająco obeznani z technologią, aby wiedzieć, jak z nich korzystać.

hong kong
reklama
reklama