Wysoka sprzedaż kryptowalut w Turcji | Wiadomości | CrypS.

Wysoka sprzedaż kryptowalut w Turcji

Mariusz Przepiórka
Kryzys walutowy w Turcji napędza zainteresowanie bitcoinem

Liczba transakcji kryptowalutowych w Turcji ponownie przekroczyła milion dziennie, natomiast turecka lira nadal znajduje się w rejonie rekordowo niskiej wartości. Takie dane przekazała Agencja Reutera.

Obawy o politykę gospodarczą Turcji sprawiły, że od września kurs liry spadł o prawie 40%, zmuszając Turków do szukania nowych możliwości lokowania oszczędności i ochrony pieniędzy przed gwałtownie rosnącą inflacją.

Turcy szukają sposobów ochrony pieniędzy

Próg miliona transakcji dziennie – ustalony na podstawie danych firm analitycznych Chainalysis i Kaiko – został przekroczony na początku 2021 roku, kiedy nagła zmiana szefa banku centralnego w marcu spowodowała pierwsze poważne załamanie kursu liry. Jednak zanim ostatnia fala zmienności tureckiej liry ponownie wzbudziła zainteresowanie kryptowalutami, poziom transakcji zdążył spaść poniżej 500 tys. dziennie.

Wymiana liry na dolary amerykańskie lub złoto to częste działania Turków, którzy doświadczyli spadku wartości waluty o 90% od 2008 roku. Jednak w sytuacji, gdy rząd chce utrudnić te praktyki, a ceny kryptowalut gwałtownie wzrosły, handel kryptowalutami zyskał na popularności.

Duża popularność USDT

Dane wykazały również, że bitcoin i tether (USDT) – stablecoin, który ma na celu utrzymanie stałej wartości i jest szeroko stosowany w handlu kryptowalutami – były najbardziej popularne w transakcjach z użyciem liry od 2019 roku. Bitcoin w listopadzie osiągnął rekordowy poziom 69 000 USD. Narracja, że jego ograniczona podaż czyni go odpornym na inflację – token jest często postrzegany jako nośnik wartości, pomimo swojej zmienności – wpłynęła na wzrost ceny BTC.

Wzrost handlu kryptowalutami w Turcji przyciąga jednak uwagę władz. Wiceminister finansów Turcji powiedział we wrześniu, że zostaną wprowadzone regulacje dotyczące branży kryptowalutowej. W międzyczasie bank centralny zakazał używania kryptowalut do tradycyjnych zakupów, powołując się na „nieodwracalne” szkody i ryzyko transakcji.

Kryzys walutowy w Turcji napędza zainteresowanie bitcoinem
reklama
reklama