Współzałożyciel piramidy Finiko zatrzymany w ZEA | Wiadomości | CrypS.

Współzałożyciel piramidy Finiko zatrzymany w ZEA

Redakcja
finiko (1)

Zygmunt Zygmuntowicz, współtwórca piramidy finansowej Finiko, został zatrzymany 6 września w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Takie informacje podaje Business Online, powołujący się na dane Krajowego Biura Centralnego Interpolu w ZEA.


Informacje te potwierdziła również rosyjska Prokuratura Generalna. Biuro wysłało już wniosek o ekstradycję Zygmunta – jest on oskarżony o oszustwo i udział w grupie przestępczej.

Przypomnimy, że przeciwko Finiko została wszczęta sprawa karna o oszustwo na szczególnie dużą skalę. Śledztwo w tej sprawie prowadzi rosyjski centralny urząd Ministerstwa Spraw Wewnętrznych we współpracy z funkcjonariuszami Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej.

Kirył Doronin, twórca piramidy, przebywa w areszcie od końca lipca 2021 roku. Pozostali współzałożyciele – Edward i Marat Sabirovs są poszukiwani na arenie międzynarodowej i aresztowani zaocznie. Łączna liczba oskarżonych w sprawie Finiko sięgnęła 22 osób.

Skumulowane straty wynikające z działalności Finiko są szacowane przez niezależnych ekspertów na ponad 4 mld USD, a liczba ofiar wynosi co najmniej 850 000. Wcześniej Kirył Doronin zawarł układ ze śledczymi i złożył zeznania przeciwko 44 osobom związanym z systemem piramid finansowych. Nie przyznał się jednak do winy i zaprzeczył, jakoby sprzeniewierzył fundusze.

finiko (1)reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.