Włoscy oszuści sprzedają fałszywe certyfikaty COVID-19 na Telegramie | Wiadomości | CrypS.

Włoscy oszuści sprzedają fałszywe certyfikaty COVID-19 na Telegramie

Maciej Żerelik
Świadectwa szczepień oparte na blockchaine w Korei Południowej

Włoskie władze zamknęły 32 grupy Telegram, które oferowały fałszywe certyfikaty COVID-19. Przestępcy za nielegalną usługę najchętniej przyjmowali kryptowaluty.

Według raportu Reutersa, włoska policja wstrzymała działanie kilku grup na aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram. Tam oszuści oferowali fałszywe certyfikaty COVID-19 osobom, które chciały ominąć prawo.

Tak zwana zielona przepustka pozwala Włochom, którzy przyjęli już co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi, niedawno wyzdrowieli z wirusa lub uzyskali negatywny wynik testu, na chodzenie do kin, siłowni, muzeów, restauracji itp.

Przestępcy nie mieli ustalonej ceny za nielegalną usługę, ale można ją było kupić nawet za 500 euro lub 588 dolarów. Włoscy urzędnicy nie ujawnili jednak, jakiego rodzaju cyfrowe aktywa akceptowali oszuści.

Włochy były jednym z najbardziej dotkniętych przez COVID-19 krajów w Europie. Mimo że prawie 130 000 osób zmarło z powodu wirusa, wielu mieszkańców nadal waha się, czy się zaszczepić.

Według informacji, około 20 milionów osób pobrało zieloną przepustkę. Jednak to, czy wszystkie certyfikaty należą do osób, które nabyły je legalnie, czy też były częścią krypto oszustwa wciąż pozostaje niewyjaśnione.

Szczepionki COVID-19 w darknecie

Nie jest to pierwszy raz, gdy oszuści próbują sprzedawać sfałszowane certyfikaty COVID-19 w zamian za wirtualne aktywa. W lipcu, niektórzy użytkownicy w darknecie sprzedawali paszporty szczepień, a nawet skradzione dawki szczepionek COVID-19. Najbardziej pożądanymi kryptowalutami dla przestępców były Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) i Monero (XMR).

Firma analityczna Coinfirm wyjaśniła, że oszuści wybierają tę metodę płatności ze względu na anonimowość i globalną popularność, jaką cieszą się kryptowaluty.

Oszustwo było tak szeroko rozpowszechnione, że oprócz popularnych szczepionek, takich jak Pfizer-BioNTech, AstraZeneca, Moderna i Johnson & Johnson, można było nawet kupić rosyjski produkt Sputnik V.

Większość przestępców oferujących te usługi pochodziła z Federacji Rosyjskiej lub USA. Natomiast najwięcej szczepionek i sfałszowanych paszportów kupowali mieszkańcy Europy Wschodniej. Szacunkowa cena produktów wynosiła 250 dolarów za 10 dawek.

Świadectwa szczepień oparte na blockchaine w Korei Południowejreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.