Władze USA wnoszą oskarżenia przeciwko giełdzie BitMEX | Wiadomości | CrypS.

Władze USA wnoszą oskarżenia przeciwko giełdzie BitMEX

Michał Misiura
ceo bitmex arthur hayes oskarżony przez cftc

CFTC i Departament Sprawiedliwości USA wniosły akty oskarżenia przeciwko giełdzie BitMEX oraz jej właścicielom, w tym dyrektorowi generalnemu Arthurowi Hayesowi. Amerykańskie władze zarzucają im prowadzenie niezarejestrowanej platformy tradingowej oraz łamanie przepisów związanych z zapobieganiem praniu pieniędzy. 

Swego czasu najpopularniejsza kryptowalutowa giełda instrumentów pochodnych, stanęła w obliczu poważnych kłopotów. Amerykańska Commodity Futures Trading Commission wniosła 40-stronicową skargę, w której oskarża BitMEX o prowadzenie niezarejestrowanej działalności w Stanach Zjednoczonych. Ponadto komisja zarzuca jej brak odpowiedniego weryfikowania klientów i co za tym idzie naruszenie przepisów związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy.

Skarga CFTC obejmuje współzałożycieli platformy w osobach Arthura Hayesa, Bena Delo i Samuela Reeda. Wyszczególniono w nim także spółkę dominującą BitMEX – HDR Global Trading Limited oraz podmioty zależne – 100x Holdings Limited, ABS Global Trading Limited, Shine Effort Inc Limited i HDR Global Services (Bermuda) Limited.

Jaka kara może spotkać BitMEX?

W skardze CFTC czytamy:

CFTC wnosi tę skargę zgodnie z sekcją 6c Ustawy, 7 USC § 13a-l (2018), aby zakazać pozwanym bezprawnych działań i praktyk oraz zmusić ich do przestrzegania Ustawy. Ponadto CFTC domaga się nałożenia cywilnych kar pieniężnych i pomocniczych środków zaradczych, w tym między innymi zakazów handlu i rejestracji, restytucję, zwrot odsetek przed i po wydaniu orzeczenia oraz wszelkie inne zadośćuczynienia, jakie Trybunał uzna za konieczne i odpowiednie.

Zarzuty Departamentu Sprawiedliwości

Poza powództwem prowadzonym z ramienia CFTC, do uderzenia w giełdę dołączył amerykański Departament Sprawiedliwości. Śledczy złożyli oskarżenia przeciwko Hayesow, Delo, Reedowi oraz szefowi rozwoju biznesowego BitMEX – Gregowi Dwyerowi. Zarzuty dotyczą naruszenia ustawy o tajemnicy bankowej. Według komunikatu prasowego Departamentu, Reed został aresztowany we czwartek rano w stanie Massachusetts i zostanie postawiony przed miejscowym sądem federalnym.

Jak możemy stwierdzić na dzień dzisiejszy, czterech oskarżonych, za pośrednictwem platformy do handlu kryptowalutami BitMEX czyli swojej firmy, celowo naruszyło ustawę o tajemnicy bankowej, unikając amerykańskich wymogów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy – oświadczył zastępca dyrektora FBI – William Sweeney, cytowany przez The Block.

Odpowiedź BitMEX’u

Zdecydowanie nie zgadzamy się z surową decyzją rządu USA o wniesieniu tych zarzutów i zamierzamy energicznie bronić się przed nimi. Od samego początku istnienia firmy zawsze staraliśmy się przestrzegać obowiązujących przepisów prawa Stanów Zjednoczonych, ponieważ prawa te były wówczas zrozumiałe i opierały się na dostępnych wytycznych – oświadczyła giełda. 

BitMEX zapewnił także, że środki użytkowników są bezpieczne, a żądania przetwarzania wypłat realizowane bez opóźnień. Mimo to wydarzenie poruszyło społeczność kryptowalut, a krótko po informacjach o działaniach amerykańskich władz, cena bitcoina spadła o 500 dolarów.

Dyrektor badawczy The Block – Larry Cermak, napisał na Twitterze, że konsekwencje postępowania będą ogromne. “Niektóre duże zagraniczne giełdy nadal pozwalają klientom z USA korzystać ze swoich platform bez KYC i VPN. To się BARDZO szybko zmieni” – stwierdził.

ceo bitmex arthur hayes oskarżony przez cftcreklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.