Władimir Putin wykorzysta AI do walki z Zachodem! | Wiadomości | CrypS.

Władimir Putin wykorzysta AI do walki z Zachodem!

Vladimir Putin

Prezydent Rosji chce, aby jego kraj zyskał niezależność technologiczną. Z tego też powodu przedstawił plan dot. rywalizacji rosyjskiej sztucznej inteligencji (AI) z Zachodem.


Władimir Putin ogłosił śmiałą inicjatywę opracowania solidnego modelu AI, który będzie rywalizował z tym, co postrzega on jako “niebezpieczną” zachodnią technologię.

Ambitne plany Putina związane z AI

Przemawiając na konferencji poświęconej sztucznej inteligencji w Moskwie, prezydent Rosji wezwał krajowy sektor technologiczny do ustanowienia zaawansowanej strategii sztucznej inteligencji niezależnej od wpływów Zachodu. Powołał się przy tym na obawy dotyczące stronniczości w znanych modelach, tj. ChatGPT od firmy OpenAI czy chatbot Bard od Google.

Wspomniany polityk podkreślił potrzebę potwierdzenia przez Rosję swojej suwerenności technologicznej, szczególnie biorąc pod uwagę to, co określił jako “zachodnie wsparcie dla Ukrainy”. Uznał ponadto, że innowacje w zakresie sztucznej inteligencji powinny być zgodne z tradycyjnymi wartościami i językiem Rosji, tym samym wskazał on na znaczenie jego bogactwa i piękna.

Władimir Putin wezwał nie tylko rząd, ale również przemysł i poszczególne zakłady do aktywnego udziału w kształtowaniu rosyjskiego krajobrazu związanego z AI.

Przykład wykorzystania sztucznej inteligencji

Mówiąc o potrzebie praktycznego zastosowania AI w Rosji, Władimir Putin ujawnił, iż jeden z największych producentów ropy naftowej w kraju – Gazprom Nieft – wykorzystuje sztuczną inteligencję do obniżenia kosztów związanych z rozwojem szybów naftowych. To z kolei wskazuje na zaangażowanie Rosji we wdrażanie AI w krytycznych gałęziach przemysłu. Tym samym pokazuje potencjał tej technologii w zakresie zwiększania wydajności i generowania korzyści gospodarczych.

Odnosząc się do obaw związanych z pozostawaniem w tyle za wiodącymi zachodnimi narzędziami w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji i dużych modeli językowych, prezydent Rosji ogłosił plany wzmocnienia rosyjskich badań w tych dziedzinach.

Vladimir Putinreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.