Wiemy, co z podatkiem dla osób bezdzietnych w Polsce. Jest decyzja w Sejmie

Czy w Polsce ponownie będziemy płacić bykowe, czyli podatek dla osób bez dzieci? Sejmowa Komisja do Spraw Petycji podjęła decyzję!


  • W Sejmie padła propozycja wprowadzenia bykowego.
  • Sejmowa Komisja ds. Petycji już odpowiedziała na ten pomysł.
  • Pomysł bykowego wraca co jakiś czas i nie uwzględnia chyba zmian społecznych, jakie zaszły w Polsce.

Bykowe zadziała!

500+ nie pomogło, 800+ też nie. Jak więc podnieść dzietność? Bykowym!

W Sejmie złożono petycję, zgodnie z którą powinno powstawać prawo, wedle którego osoby z jednym dzieckiem płaciłyby o połowę wyższą składkę emerytalną, a bezdzietne, po trzydziestym roku życia – jej dwukrotność.

Z tej swoistej kary zwolnione byłyby tylko osoby z udokumentowaną bezpłodnością albo takie, których dziecko zmarło. 

Brzmi jak koszmar każdego singla? Zdecydowanie!

Sejm odpowiada

Sejmowa Komisja do Spraw Petycji uznała całe szczęście, że pomysł należy od razu odrzucić. Możliwe, że głównym powodem był ten ideologiczny. Bykowe obowiązywało bowiem w Polsce w PRL, do 1973 roku. Dlaczego jednak koncepcja ta wróciła?

Powiedzmy sobie szczerze: dzietność w naszym kraju jest na takim poziomie, że system emerytalny w końcu się przewróci. Po prostu na coraz większą liczbę emerytów pracuje coraz mniej osób. W 2050 roku Polacy będą mogli nadal liczyć na emeryturę, ale ta będzie w wysokości 29% obecnego wynagrodzenia. Biorąc pod uwagę inflację, świadczenie nie wystarczy na wiele – na pewno nie na tzw. godne życie.

Tyle że bykowe raczej nie poprawi tej sytuacji – wychowanie dziecka nadal będzie droższe. Poza tym wprowadzenie takiego de facto podatku nie jest zgodne z obecną kulturą społeczną i polityczną – wywołałoby protesty wyborców.

Kluczowym zadaniem rządu powinno być poprawienie warunków bytowych młodych ludzi, zwiększenie dostępności do żłobków, może też promowanie w mediach publicznych rodzinnego stylu życia.

Dzietność spada jednak przede wszystkim dlatego, że życie singla lub pary bez własnej pociechy jest prostsze i wygodne. To naturalny proces związany z rosnącym dobrobytem. I żadne bykowe czy to podatki, czy dopłaty socjalne tego nie zmienią.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->