Wielka Brytania reguluje rynek kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Wielka Brytania reguluje rynek kryptowalut

Jacek Walewski
gubernator banku anglii przeciwko cbdc Wielka Brytania

Brytyjscy parlamentarzyści przegłosowali nową ustawę, która może pomóc w rozwoju rynku kryptowalut w ich kraju. Co dokładnie zawiera?


Wielka Brytania reguluje rynek cyfrowych aktywów

Przegłosowanie ustawy o usługach i rynkach finansowych (Financial Services and Markets Bill, FSMB) przez wyższą izbę parlamentu Wielkiej Brytanii, Izbę Lordów, może pomóc w rozwoju branży blockchaina. Takie przynajmniej jest z pewnością założenie.

Projekt ustawy liczy aż ponad 340 stron. Zaprezentowano go po raz pierwszy rok temu, w lipcu 2022 roku. W praktyce ma dać organom regulacyjnym większą władzę nad brytyjskim systemem finansowym.

Warto zauważyć, że w czasie rocznego procesu legislacyjnego do projektu wprowadzono kilka poprawek dot. m.in. nadzoru nad taką kwestią, jak promowanie kryptowalut. Wpisuje się to w szerszy kontekst, bowiem w marcu 2022 r. władze kraju opublikowały zawiadomienie dot. ponad 50 firm, które reklamowały cyfrowe aktywa. Londyn chce włożyć tę kwestię w pewne ramy prawne, by promować odpowiedzialne inwestowanie i walczyć z promocją scamów.

To jednak nie koniec. Ustawa nadaje organom regulacyjnym uprawnienia potrzebne do ustanowienia przepisów dotyczących kryptowalut, w sprawie których ma konsultować się z Ministerstwem Skarbu.

FSMB ma teraz wrócić do niższej izby parlamentu, aby uzgodnić ostateczną wersję ustawy. Następnie, gdy obie izby przegłosują już dokument, ten zostanie przesłany na biurko króla, którego zadaniem będzie jego podpisanie. Na tym etapie będzie to już zapewne tylko formalność.

MiCA

Wszystko dzieje się w szczególnym momencie. Niedawno Parlament Europejski przegłosował MiCA (Markets in Crypto Assets), czyli pakiet regulacji dot. rynku kryptowalut. Zdaniem wielu ekspertów dzięki niemu do UE swoje siedziby przeniesie sporo blockchainowych projektów. Zwłaszcza, że w USA toczy się istna batalia z branżą, która zniechęca do rejestrowania się w tym regionie świata. MiCA ma wejść w życie pod koniec 2024 r.

Od dawna też różne międzynarodowe organizacje apelują o współpracę międzynarodową w sprawie regulacji rynku kryptowalut. Ta jest i będzie konieczna, jeżeli branża ma zostać dobrze i spójnie uregulowana.

gubernator banku anglii przeciwko cbdcreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.