Wielka Brytania: 562 przypadki bitcoinowego szantażu w ciągu dwóch lat | Wiadomości | CrypS.

Wielka Brytania: 562 przypadki bitcoinowego szantażu w ciągu dwóch lat

Mariusz Przepiórka
hakerzy z grupy Maze dokonali atak ransomware na 5 firm prawniczych

Brytyjska policja poinformowała, że w ciągu ostatnich dwóch lat otrzymała 562 zgłoszenia dotyczące szantażu związanego z bitcoinami.

Duży wzrost takich spraw policjanci zanotowali w 2019 roku. Dla przykładu, w roku 2018 policja hrabstwa North Yorkshire zetknęła się jedynie z 6 kryptowalutowymi szantażami. W ubiegłym roku było to już 115 przypadków.

Metody szantażu są różne. Jedna z nich to ataki ransomware polegające na blokowaniu danych użytkownika przez hakera i żądaniu wpłaty określonej kwoty bitcoinów w zamian za odszyfrowanie plików. Inny sposób szantażystów to groźba upublicznienia prywatnych informacji, jeśli ofiara nie prześle określonej kwoty bitcoinów.

Najwięcej zgłoszeń związanych z kryptowalutowym szantażem zanotowały jednostki policji Greater Manchester (89), Hertfordshire (82) i Leicestershire (21). W ogólnym ujęciu szantaż bitcoinowy stanowił 4% wszystkich prób szantażu dokonanych w latach 2018-2019 w Wielkiej Brytanii. Pozostałe 96% przypadków szantażu wiązało się z żądaniami wpłaty tradycyjnych walut.

hakerzy z grupy Maze dokonali atak ransomware na 5 firm prawniczych
reklama
reklama