Wiceprezes Banku Anglii: ceny kryptowalut mogą spaść do zera | Wiadomości | CrypS.

Wiceprezes Banku Anglii: ceny kryptowalut mogą spaść do zera

Anna Sutowicz
bank anglii kryptowaluty

Sir Jon Cunliffe, wiceprezes Banku Anglii do spraw stabilności finansowej ostrzega, że cena kryptowalut może spaść nawet do zera. Może być to zagrożeniem dla stabilności finansowej Wielkiej Brytanii. Cunliffe dostrzega konieczność podjęcia działań prawnych w celu ograniczenia ryzyka. 

Zastępca prezesa Banku Anglii przyznał we wtorek, że kryptowaluty przy takim tempie wzrostu mogą stanowić zagrożenie dla ustalonego systemu finansowego. Nawet jeśli jedynie ok. 0,1% bogactwa brytyjskich gospodarstw domowych jest obecnie w kryptowalutach. Wedle przedstawionych szacunków, blisko 2,3 miliona osób zamieszkujących Wielką Brytanię posiada kryptowaluty, przy czym każda z nich średnio na kwotę ok. 300 funtów brytyjskich.

Sir Jon Cunliffe ostrzega, że w przypadku kiedy wartość kryptowalut spadnie gwałtownie, wówczas może to wywołać efekt domina. Bank Anglii powinien być gotowy do powstrzymania takiego ryzyka. W opinii wiceprezesa banku:

Ich cena może się znacznie różnić i teoretycznie lub praktycznie może spaść do zera. Myślę, że momentem, w którym można się martwić, jest integracja z systemem finansowym – kiedy duża korekta cen może naprawdę wpłynąć na inne rynki i wpłynąć na uznanych graczy na rynkach finansowych.

Nacisk na regulacje

Cunliffe stwierdził, iż konieczne jest niezwłoczne podjęcie działań, ponieważ zaprojektowanie standardów i przepisów prawnych wymaga czasu. W jego ocenie, kryptowaluty to aktualnie ograniczone bezpośrednie ryzyko dla stabilności finansowej Wielkiej Brytanii. Jeśli jednak nadal będą rosły w takim tempie jak obecnie, wówczas mogą stworzyć istotne zagrożenie.

Sir Jon Cunliffe już w listopadzie ostrzegał przez utratą wartości przez kryptowaluty. Wtedy także wzywał regulatorów do podjęcia niezwłocznych działań, by ustanowić dla nich ramy regulacyjne. Podobne poglądy na początku roku przedstawiał Andrew Bailey, gubernator Banku Anglii. Zapowiadał on, że bitcoin oraz inne kryptowaluty nie przetrwają w przyszłości.

bank anglii kryptowaluty
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.