Weibo blokuje konta kryptowalutowych influencerów | Wiadomości | CrypS.

Weibo blokuje konta kryptowalutowych influencerów

Mariusz Przepiórka
Weibo blokuje konta kryptowalutowych influencerów

Według doniesień lokalnych źródeł Sina Weibo, chiński odpowiednik Twittera, zablokował konta influencerów związanych z kryptowalutami.

Blokada na Weibo

Informację o blokadzie kont Weibo przekazał Colin Wu, lokalny dziennikarz kryptowalutowy, za pomocą swego konta na Twitterze o nazwie „Wu Blockchain”. Według reportera, działania sieci społecznościowej mogą być kolejnym etapem oficjalnego stanowiska państwa, które od 2013 roku coraz wyraźniej przyjmuję postawę sprzeciwiającą się handlowi i wydobyciu kryptowalut.

Wu twierdzi, że działania Weibo mogą mieć wpływ na zachowania chińskich traderów, ponieważ wiele osób obserwowało zablokowane konta. Wu oświadczył na Twitterze, że łączna liczba fanów zablokowanych influencerów wynosi ponad 5 milionów, a ich wpływ na chińskich inwestorów detalicznych może być, nie mniejszy niż tweety Elona Muska. Zablokowane przez chiński rząd konta to głównie osoby polecające inwestowanie i handel kryptowalutami inwestorom detalicznym.

Firmy kryptowalutowe opuszczają chiński rynek

Weibo, obok Wechat, jest jedną z najpopularniejszych sieci społecznościowych w Chinach, a duża liczba obywateli kraju korzysta z niej codziennie, aby uzyskać wiadomości, które normalnie nie pojawiają się w chińskich mediach głównego nurtu. Platforma jednak jest także monitorowana i obserwowana przez rządowych cenzorów. Firma Sina Weibo nie wydała oficjalnego oświadczenia dotyczącego przyczyn blokady, jednak wszystkie konta mają wspólną cechę: w nazwach użytkowników mają słowo „Bitcoin” (比特币).

To nie pierwszy raz, kiedy Sina Weibo stosuje tego typu działania. Na początku bieżącego roku platforma podjęła podobne działania przeciwko Okex, Huobi i Binance, zawieszając konta giełd bez żadnego ostrzeżenia. Zdaniem Wu, to może być tylko początek działań w ramach intensyfikacji ataku wymierzonego w kryptowaluty. Ma to już swoje skutki na chińskim rynku kryptowalutowym. Kilka kluczowych giełd i innych firm zapobiegawczo opuściło rynek chiński, jako środek ostrożności przed ewentualnym rozprawieniem się przez chińskie władze z całą branżą i zamknięciem działalności związanej z kryptowalutami.

Weibo blokuje konta kryptowalutowych influencerów
reklama
reklama