fbpx

Według eksperta, kryptowaluty mogą podważać stare prawa

Zerelik Maciej
decentralizacja Kryptowaluty

Według eksperta ds. bezpieczeństwa cybernetycznego – Pavola Luptaka, „kryptowaluty lub rynki kryptograficzne mogą podważać rządowe prawa i regulacje, które są już przestarzałe w XXI cyfrowym wieku”.

„Mogę powiedzieć, że technologia epoki kosmicznej pomoże nam uciec od władców epoki brązu. Pomimo tego, że władcom się to nie spodoba. Chociaż spędzamy znaczną część naszego życia w nieograniczonym, pozbawionym granic wirtualnym świecie online, wciąż staramy się egzekwować prawa terytorialne obowiązujące w świecie fizycznym. Myślę, że w dłuższej perspektywie czasu nie ma to sensu”

– stwierdził Luptak.

Kryptowaluty mogłyby położyć kres opodatkowaniu

Luptak wyjaśnił również, że obecnie każdy może stworzyć anonimową firmę offshore, w każdej jurysdykcji i używać anonimowych cyfrowych aktywów zamiast rachunków bankowych, więc tradycyjne przepisy bankowe nie są już skuteczne.

W związku z tym uważa on, że „kryptowaluty zapewnią nowe schronienie” i „możemy spodziewać się ogromnych optymalizacji podatkowych” w wyniku nowej konkurencji fiskalnej. W rzeczywistości uważa on, że zagrożone jest samo opodatkowanie:

„Kiedy wiele osób lub firm zacznie używać prawdziwie anonimowych kryptowalut, egzekwowanie opodatkowania będzie bardzo trudne, a może nawet niemożliwe.”

Rządy nie są w stanie regulować zdecentralizowanych przedsiębiorstw

Luptak zauważył, że kiedy ludzie zaczną korzystać ze zdecentralizowanych wersji usług, takich jak Uber czy Airbnb, płacąc w anonimowych kryptowalutach, egzekwowanie tych samych przepisów, które są stosowane wobec ich scentralizowanych odpowiedników może być niemożliwe.

Ogólnie rzecz biorąc, spodziewa się on, że w przyszłości pojawi się również aplikacja mobilna o uniwersalnej gospodarce opartej na współdzieleniu, omijająca kontrolę rządową lub podatki. Takie rozwiązania nie mogłyby zostać zlikwidowane przez władze.

„Może to być rozwiązanie w pełni zdecentralizowane, niemożliwe do zlikwidowania przez rząd, używające anonimowych walut kryptograficznych, zdecentralizowanych aplikacji, a nawet wspierane przez zdecentralizowane podmioty prawne”.

Luptak uważa, że z powodu tych usług odpornych na ingerencję cenzury, państwa mogą stracić monopol na wydawanie licencji biznesowych.

Ekspert twierdzi nawet, że zdecentralizowane rozwiązania w zakresie rozstrzygania sporów są w stanie zastąpić znaczną część funkcji tradycyjnie pełnionych przez rządy. Przepisy dotyczące zarządzania danymi, takie jak „prawo do bycia zapomnianym”, zagwarantowane przez ogólne rozporządzenie Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych, nie mogą być zastosowane w technologii blockchain.

W związku z ograniczoną zdolnością rządów do szpiegowania i cenzurowania komunikacji, Luptak oczekuje również, że narodzą się takie usługi jak „antyrządowe ubezpieczenie od przestępstw bez ofiar” czy „anonimowe, zdecentralizowane, finansowane szpiegostwo”, co może mieć dalekoidące konsekwencje

„[Te technologie] mogą oznaczać całkowity rozpad wszystkich tajnych agencji rządowych”.

Decentralizacja będzie dobra i zła

Luptak przyznaje, że nie wie, czy taka ekstremalna decentralizacja doprowadzi do pozytywnej, czy negatywnej zmiany, i mówi, że prawdopodobnie będzie to połączenie obu tych czynników. Jest jednak przekonany, że – jak w przypadku większości technologii – konsekwencje decentralizacji będą zależeć od potrzeb osób, które będą korzystać z nowych narzędzi.

„Wierzę, że przyszłość odzwierciedli nasze potrzeby zaspokajane przez przyszłą technologię. Mogą one oczywiście być przewrotne, tworzyć nowe zagrożenia. Ale to się dzieje cały czas podczas każdej ewolucji technologicznej.”