Wartość rynku krypto AI zbliża się do 10 mld USD. Lider wzrósł od początku roku o 173% | Wiadomości | CrypS.

Wartość rynku krypto AI zbliża się do 10 mld USD. Lider wzrósł od początku roku o 173%

Karolina Kropopek
AI

Projekty kryptowalutowe powiązane ze sztuczną inteligencją cieszą się coraz to większym zainteresowaniem. Świadczy o tym wzrost ich łącznej kapitalizacji rynkowej do poziomu bliskiego 10 miliardom dolarów.


  • Po gwałtownym wzroście bitcoina (BTC) również alternatywne kryptowaluty zaczęły zyskiwać na wartości. Trend ten nie ominął wirtualnych altcoinów związanych z AI,
  • Wśród kryptowalutowych projektów związanych z AI na prowadzenie wyszedł token TAO, a jego kapitalizacja przekroczyła 4 mld dol.

Kryptowaluty związane z AI – kto jest liderem?

W gronie trzech najlepszych projektów kryptograficznych pod względem kapitalizacji rynkowej, powiązanych ze sztuczną inteligencją, znalazły się: Bittensor, The Graph i Fetch.ai.

Pierwszy z nich oparty został na blockchainie Polkadot. Łączy on technologię blockchain ze sztuczną inteligencją, aby stworzyć zdecentralizowaną sieć uczenia maszynowego.

Inicjatywa ta ma na celu zrewolucjonizowanie rozwoju, a także wykorzystania platform uczenia maszynowego, poprzez decentralizację procesu i wspieranie środowiska współpracy, w którym można wykorzystać i udostępnić zbiorową inteligencję modeli AI. W skład ekosystemu Bittensor wchodzi token TAO. Zachęca on programistów do wkładu w projekt.

TAO
Wykres TAO. Źródło: tradingview.com

Drugie i trzecie miejsce

Tuż za projektem Bittensor uplasował się The Graph. Jest on przeznaczony do indeksowania i wysyłania zapytań do blockchainów, co ma ułatwiać wyszukiwanie złożonych informacji. Jest to kluczowa warstwa dla zdecentralizowanych aplikacji – te bowiem muszą efektywnie uzyskiwać dostęp do danych opartych na blockchainach. Projekt The Graph wykorzystuje swój natywny token GRT, jako zachętę do indeksowania danych i wykonywania zapytań.

Kolejny w rankingu jest Fetch.ai, który integruje sztuczną inteligencję w celu automatyzacji oraz optymalizacji różnych zadań i procesów w wielu sektorach tj. transport, łańcuch dostaw, czy opieka zdrowotna. Jego celem jest stworzenie zdecentralizowanej gospodarki cyfrowej, która jest obsługiwana przez autonomicznych agentów oprogramowania. Przynależny do niego token FET jest używany w ekosystemie tego projektu do zasilania transakcji i usług obliczeniowych.

AIreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.