W sieci grasuje niebezpieczny wirus, który atakuje kryptowalutowe portfele | Wiadomości | CrypS.

W sieci grasuje niebezpieczny wirus, który atakuje kryptowalutowe portfele

Karolina Kropopek
kryptowalutowe-portfele

Nowe złośliwe oprogramowanie o nazwie “Infamous Chisel” atakuje urządzenia z Androidem. Ostrzeżenia przed nim wydały zarówno amerykańskie, jak i brytyjskie agencje wywiadowcze.


Wspomniane oprogramowanie wykorzystywane jest do przeprowadzania ataków m.in. na portfele kryptowalutowe i giełdy. 

Powiązania z Rosją

Zgodnie z raportem udostępnionym przez agencje rządowe ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, które współpracowały ze sobą, nowo wykryte złośliwe oprogramowanie ma powiązania z grupą hakerską Sandworm. Ta zaś związana jest z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU.

Według obserwacji złośliwe oprogramowanie atakuje m.in. urządzenia mobilne z Androidem należące do ukraińskiego wojska, próbując wydobyć z nich dane. Co więcej, niektóre informacje przez nie wyodrębnione były powiązane z giełdami wirtualnych walut Binance i Coinbase oraz aplikacją Trust Wallet. 

Śledczy zauważyli również, że komponenty złośliwego oprogramowania zostały opracowane z niewielkim uwzględnieniem “ukrywania złośliwej aktywności”. Brakuje mu więc odpowiednich technik, aby móc być mało wykrywalnym. 

Hakerzy ukradli blisko 1 mld dol. w kryptowalutach w 2023 r. 

Według raportu opublikowanego 1 września br. przez firmę CertiK różnego rodzaju oszustwa, exploity i ataki hakerskie doprowadziły do utraty kryptowalutowych aktywów o łącznej wartości 997 mln dol. tylko w obecnym r. 

W samym sierpniu br. łącznie skradziono ponad 45 mln dol. w wirtualnych walutach. Oszustwa związane z exploitami pochłonęły w tym przypadku aż 13,5 mln dol. w ciągu ubiegłego miesiąca. Ataki na pożyczki błyskawiczne pozbawiły inwestorów 6,4 mln dol. W wyniku tzw. exit SCAM-ów utracono natomiast 26 mln dol. 

kryptowalutowe-portfelereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.