W Rosji zatrzymano liderów piramidy finansowej Finiko. Jej ofiary straciły 4 mld USD | Wiadomości | CrypS.

W Rosji zatrzymano liderów piramidy finansowej Finiko. Jej ofiary straciły 4 mld USD

Mariusz Przepiórka
zatrzymano 6 osób związanych z piramidą finansową finiko

20 kwietnia funkcjonariusze rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Rosgwardii zatrzymali sześciu liderów i promotorów piramidy finansowej Finiko. Śledczy złożyli wniosek o zatrzymanie podejrzanych w areszcie.


Według serwisu Business Online, wśród osób zatrzymanych w Kazaniu znalazł się Anton Siemianin, operator strony internetowej piramidy i serwisu pomocniczego. Obecnie przebywa w areszcie tymczasowym. Informacje na temat zatrzymać jako pierwsza podała agencja TASS, powołując się na własne źródła. Media donoszą również o co najmniej 50 przeszukaniach przeprowadzonych w Tatarstanie i kilku innych regionach.

W ramach postępowania dotyczącego Finiko wpłynęło już ponad 5 tys. pozwów od ofiar z Rosji, byłych republik Związku Radzieckiego, Europy i USA. Organizatorom piramidy zarzuca się kradzież ponad 5 mld RUB. Warto przypomnieć, że przeciwko Finiko wszczęto postępowanie karne w związku z oszustwami na dużą skalę. Śledztwo w tej sprawie prowadzi centralny urząd Ministerstwa Spraw Wewnętrznych we współpracy z funkcjonariuszami Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej.

Łączne straty mogą wynieść ponad 4 mld USD

Założyciel firmy Finiko Kirył Doronin przebywa w areszcie od końca lipca 2021 roku. Współtwórcy piramidy, Edward i Marat Sabirowie oraz Zygmunt Zygmuntowicz, są poszukiwani międzynarodowym listem gończym i zaocznie wydano decyzję o ich aresztowaniu. Według śledczych, opuścili oni Rosję przez Białoruś i mogą przebywać w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Skumulowane straty wynikające z działalności Finiko są szacowane przez niezależnych ekspertów na ponad 4 mld USD, a liczba ofiar wynosi co najmniej 850 000. Wcześniej Kirył Doronin zawarł układ ze śledczymi i złożył zeznania przeciwko 44 osobom związanym z systemem piramid finansowych. Nie przyznał się jednak do winy i zaprzeczył, jakoby sprzeniewierzył fundusze.

zatrzymano 6 osób związanych z piramidą finansową finikoreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.