W filmie dokumentalnym o historii rosyjskich finansów wspomniano o cyfrowym rublu | Wiadomości | CrypS.

W filmie dokumentalnym o historii rosyjskich finansów wspomniano o cyfrowym rublu

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
cbdc

Szef rosyjskiego Ministerstwa Finansów – Anton Siluanov nazwał cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) interesującą pod względem wykorzystania do wydatków rządowych. Opinię tę wyraził w filmie dokumentalnym “Historia finansów w Rosji” – dowiadujemy się z serwisu TASS.


Zdaniem urzędnika, waluty cyfrowe to przyszłość systemu finansowego. Siluanow powiedział:

Obok konwencjonalnego obiegu pieniądza, waluty cyfrowe mają szereg zalet. Ten instrument jest pod kontrolą Banku Centralnego, jest identyfikowalny. A różne bezprawne działania z użyciem cyfrowej waluty są niezwykle trudne do popełnienia.

Szef resortu finansów zauważył, że ramy regulacyjne wokół CBDC dopiero zaczynają się kształtować. Jednak korzyści z jego wykorzystania do celów rządowych, w tym przejrzystość i wiarygodność oszczędności, są już oczywiste.

Będzie to szczególnie interesujące w przypadku wydatków rządowych, ponieważ wymaga celowej weryfikacji. Waluta cyfrowa nadaje się do tego lepiej niż jakakolwiek inna.

Mówiąc o wadach cyfrowego rubla, Siluanov wspomniał o niemożności zarabiania na tym aktywie ze względu na jego niespekulacyjny charakter.

Cyfrowy rubel – geneza

Dla przypomnienia, uruchomienie prototypu platformy cyfrowego rubla odbyło się w styczniu 2022 roku z udziałem pięciu banków. Wraz z regulatorem testowały one emisję tego aktywa, otwieranie cyfrowych portfeli, a także transfery między obywatelami. Łącznie w grupie pilotażowej znalazło się 12 banków.

Testowanie narzędzia na rzeczywistych transakcjach i klientach rozpocznie się w kwietniu 2023 roku. Do przyspieszenia pilotażu skłoniły bank centralny sankcje wobec rosyjskiego systemu bankowego.

Pełnowymiarowe uruchomienie cyfrowego rubla jako trzeciej formy pieniądza spodziewane jest do 2030 roku.

cbdcreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.