Vitalik Buterin przedstawia EIP-4488. Zmniejszy on opłaty na warstwie 2 | Wiadomości | CrypS.

Vitalik Buterin przedstawia EIP-4488. Zmniejszy on opłaty na warstwie 2

Zerelik Maciej
Vitalik Buterin o tym dlaczego Bitcoin może zostać z tyłu

W tym tygodniu Vitalik Buterin i deweloper Ethereum Ansgar Dietrichs wspólnie napisali nową propozycję ulepszenia Ethereum o nazwie EIP-4488. Jej celem jest zmniejszenie opłat za gaz w rozwiązaniach skalowania warstwy 2 Ethereum. Propozycja ta ma działać jako krótkoterminowa poprawka do wysokich kosztów gazu. W międzyczasie opracowywane są bardziej solidne rozwiązania.

Vitalik Buterin, wraz z deweloperem Ethereum Ansgarem Dietrichsem, przedstawił nową propozycję ulepszenia Ethereum. Jej celem jest obniżenie opłat za gaz w warstwie 2. Jest to jednak krótkoterminowe rozwiązenie. Jednocześnie opracowywane są bardziej skuteczne i długofalowe metody.

Opłaty za gaz w Ethereum były w ostatnich miesiącach bardzo wysokie. I podczas gdy rozwiązania skalowania warstwy 2, które używają Optimistic Rollups lub ZK-Rollups są „jedynym pozbawionym zaufania rozwiązaniem skalowania dla Ethereum”, nawet w ich przypadku opłaty są dla niektórych zbyt duże. Optimism i Arbitrum często zapewniają opłaty 3-8x niższe niż użytkownicy mogą uzyskać na warstwie bazowej Ethereum. ZK-Rollups natomiast oferuje opłaty do 100x niższe niż na warstwie bazowej Ethereum. Nadal nie są one jednak trywialne.

EIP-4488 dąży do dalszego obniżenia opłat za gaz w warstwie 2 na dwa sposoby: poprzez zmniejszenie kosztu calldata transakcji, który jest podstawowym mechanizmem zarówno dla Optimistic Rollups, jak i ZK-Rollups, a także poprzez dodanie limitu dla całkowitej ilości calldata transakcji, która może znajdować się w bloku. Zwiększenie ilości przestrzeni danych dostępnej dla rollupów jest, według Buterina, wykonalne już dziś, jako że rozmiary bloków nie są obecnie bliskie rozmiarom, które mogłyby zagrozić stabilności sieci.

Podczas gdy sharding danych może być postrzegany jako długoterminowe rozwiązanie niedoskonałości rollupów, ta propozycja ma na celu zmniejszenie opłat za gaz w bardzo krótkim okresie, prawdopodobnie do Bożego Narodzenia tego roku. Tak wynika z tweeta zespołu zkSync, który sam jest protokołem skalowania warstwy 2.

Rozwiązania skalujące Ethereum rozwijają się wraz z Ethereum. Zaledwie w zeszłym tygodniu największa giełda kryptowalut na świecie, Binance, ogłosiła wsparcie dla depozytów Arbitrum.

Vitalik Buterin o tym dlaczego Bitcoin może zostać z tyłu
reklama
reklama