Vitalik Buterin omawia korzyści płynące z nietransferowalnych NFT | Wiadomości | CrypS.

Vitalik Buterin omawia korzyści płynące z nietransferowalnych NFT

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
Vitalik Buterin o tym dlaczego Bitcoin może zostać z tyłu

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, opublikował opinię na temat nietransferowalnych NFT. Stwierdził, że istnieją pewne przypadki użycia, w których transfer tokenów jest kontrproduktywny.

Vitalik Buterin uważa, że użytkownicy Ethereum mogliby skorzystać z nietransferowalnych tokenów. Twórca Ethereum opublikował dziś wpis na blogu, w którym rozważał możliwość stworzenia NFT “soulbound”, które są naprawdę niewymienne w tym sensie, że nie mogą być sprzedane lub odseparowane od swoich właścicieli.

Biorąc terminologię z World of Warcraft (w którym przedmiot “soulbound” odnosi się do przedmiotu, który nie może być sprzedany lub oddzielony od gracza, który go nosi), Buterin wykorzystał większość swojego postu, aby rozważyć tę samą koncepcję w odniesieniu do przestrzeni NFT, w której obecnie większość NFT może być kupiona, sprzedana lub przeniesiona z rąk jednego właściciela do drugiego. Buterin napisał:

Podczas gdy transferowalne NFT mają swoje miejsce i mogą być naprawdę wartościowe same w sobie, wspierając artystów i organizacje charytatywne, itnieje również duża i niezbadana przestrzeń projektowa tego, czym mogłyby się stać nietransferowalne NFT.

Aby zilustrować swoją tezę, Buterin wymienił szereg przykładów, zarówno rzeczywistych, jak i hipotetycznych, w których transferowalność nie jest preferowaną cechą NFT. Przywołał na przykład POAP, protokół “Proof-of-Attendance”, który dystrybuuje NFT wśród użytkowników potwierdzających, że osobiście uczestniczyli w danym wydarzeniu. Chociaż technicznie rzecz biorąc, tokeny POAP są dostępne do obrotu na OpenSea, ich podstawowe zastosowanie (tj. sygnalizowanie, że dana osoba rzeczywiście uczestniczyła w wydarzeniu), zdaniem Buterina, sugeruje, że miałyby one większy sens jako tokeny ściśle nietransferowalne.

Prawo głosu w formie nietransferowalnego tokena

Buterin zasugerował również, że prawa do zarządzania mogą mieć większy sens jako nietransferowalne tokeny. Zamiast zezwalać na bezpośredni zakup tokenów zarządzania – co może łatwo doprowadzić do tego, że najbogatsi lub najbardziej żądni władzy zgromadzą ich większą ilość – Buterin sugeruje, że tokeny zarządzania mogłyby być powiązane z kluczowymi interesariuszami w sieci lub organizacji. NFT związane z obywatelstwem lub zamieszkaniem mogłyby na przykład dawać prawo głosu, podobnie jak “obywatelskie” NFT CityDAO. Jednak w przeciwieństwie do NFT CityDAO, które są nadal transferowalne, NFT związane z zarządzaniem, które przewiduje Buterin, byłyby “soulbound” i dostępne tylko dla rzeczywistych mieszkańców miasta.

Buterin ostrożnie odniósł się do kwestii prywatności, zauważając, że potrzeba będzie pewnych innowacji technologicznych, aby zapewnić, że całość danych on-chain danej osoby nie zostanie publicznie przypisana do jej imienia i twarzy. Zauważył jednak, że “możliwe jest wykorzystanie kilku dość prostych opcji technicznych”, w tym zk-SNARKów.

Współzałożyciel Ethereum zamknął swój post, wskazując, że podczas gdy większość innowacji i badań nad blockchainem jest przeprowadzana z myślą o maksymalnej transferowalności, istnieją rzeczywiste przypadki użycia NFT, które wykonywałyby swoje funkcje bardziej efektywnie, gdyby były nietransferowalne. Zakończył post prostym wezwaniem do społeczności kryptowalutowej:

Otwiera to znacznie szersze drzwi do blockchainów będących w centrum ekosystemów, które są oparte na współpracy i zabawie, a nie tylko o pieniądze.

Vitalik Buterin o tym dlaczego Bitcoin może zostać z tyłureklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.