Visa, MasterCard i PayPal opuszczają Rosję | Wiadomości | CrypS.

Visa, MasterCard i PayPal opuszczają Rosję

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
usa rosja sankcje

Visa, Mastercard i PayPal dołączyły do ogromnej liczby firm, które opuściły Rosję wskutek “specjalnej operacji wojskowej” Putina przeciwko Ukrainie. Nasuwa się więc pytanie, czy Rosjanie zdecydują się na wykorzystanie kryptowalut.

Visa, Mastercard i PayPal opuszczają Rosję

Od czasu rozpoczęcia wojny między dwoma byłymi państwami radzieckimi, świat zachodni przyjął inne podejście niż w przeszłości i zaczął nakładać sankcje, zamiast bezpośrednio angażować się w konflikt. Ponadto niezliczone firmy i organizacje postanowiły wycofać się z Rosji, określając ją mianem agresora.

Wiele z tych sankcji i firm ma podłoże finansowe, a ostatnio dołączyło do nich trzech amerykańskich gigantów – Visa, Mastercard i PayPal.

Reuters poinformował o zamiarach PayPal w dniu 5 marca, wskazując, że firma już w sobotę zakończyła świadczenie usług w Rosji. Dan Schulman, prezes i dyrektor generalny firmy, wyjaśnił, że PayPal “stoi po stronie społeczności międzynarodowej, potępiając brutalną agresję militarną Rosji na Ukrainie”. Firma będzie wspierać wypłaty przez pewien okres, umożliwiając w ten sposób klientom z Rosji wypłatę środków.

Visa podjęła podobną decyzję. W najbliższych dniach wstrzyma wszystkie transakcje Rosjanów.

Po zakończeniu tego procesu wszystkie transakcje zainicjowane kartami Visa wydanymi w Rosji nie będą już działać poza granicami kraju, a wszelkie karty Visa wydane przez instytucje finansowe spoza Rosji nie będą już działać na terenie Federacji Rosyjskiej.

Mastercard również zapowiedział, że “po dokładnym zbadaniu obecnej sytuacji zdecydował się zawiesić usługi sieciowe w Rosji”. Firma wyjaśniła, że decyzja ta wynika z niedawnych wymagań regulacyjnych ze strony światowych organów nadzorczych oraz działań firmy mających na celu “zablokowanie wielu instytucji finansowych w sieci płatniczej Mastercard”.

Czy Rosjanie sięgną po kryptowaluty?

Podczas gdy większość banków krajowych zostaje wykluczona ze SWIFT, a wyżej wymienione firmy zaprzestają normalnej działalności, Rosjanom pozostanie bardzo niewiele opcji.

Wydaje się, że jedną z nich jest wykorzystanie branży kryptowalutowej. Po wybuchu wojny pojawiły się doniesienia, że wolumen obrotu aktywami cyfrowymi w Rosji (i na Ukrainie) wzrósł do nowych szczytów.

Co więcej, wiele giełd kryptowalutowych, w tym Binance, Kraken i Coinbase, odmówiło zaprzestania obsługi użytkowników z Rosji, przynajmniej na razie. Jednocześnie wielu regulatorów ostrzegało, że oligarchowie mogą wykorzystywać aktywa cyfrowe, aby ominąć sankcje.

Jednak, jak zaznaczyli prezes Ripple i prezes Coinbase, wydaje się to mało prawdopodobne. Bardziej możliwe jest, że zwykli obywatele Rosji zwrócą się w stronę kryptowalut, ponieważ ich waluta narodowa traci na wartości.

usa rosja sankcjereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.