Uważajcie na te projekty! CEO Ava Labs wskazuje, gdzie pojawi się pełno scamów w szczycie hossy | Wiadomości | CrypS.

Uważajcie na te projekty! CEO Ava Labs wskazuje, gdzie pojawi się pełno scamów w szczycie hossy

Karolina Kropopek
CEO Ava Labs

Okres wzrostów na rynku kryptowalut to czas, w którym oszuści uderzają ze zdwojoną siłą, licząc na to, iż złapią w swoje sidła niedoświadczonych inwestorów. Z tego właśnie powodu dyrektor generalny firmy Ava Labs – Emin Gun Sirer – wyszedł z inicjatywą, aby ostrzec potencjalne ofiary scamów.


  • CEO Ava Labs ostrzega, że wzrost liczby “śmieciowych” projektów warstwy 2 (L2) wypełnia pustkę po biznesie Sama Bankmana-Frieda (SBF-a),
  • Emin Gun Sirer wymienił kilka sygnałów, które powinny stanowić tzw. czerwoną lampkę dla inwestorów.

Uwaga na “śmieciowe” L2

Choć warstwy drugie sieci blockchain mogą przynieść wiele korzyści tj. tańsze i szybsze transakcje, nie wszystkie tego typu projekty są wartościowe. Przed szerzącą się ilością L2, które kuszą obietnicami rozwoju oraz wzrostów, a przy tym są łatwe do uruchomienia, ostrzegł Emin Gun Sirer. Jak zatem w jego opinii odróżnić dobry projekt od bezwartościowego?

Otóż pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest sytuacja, gdy narracja projektu nie jest zgodna z jego technologią. Wśród nich wymienił L2 podatne na oszustwa oraz sprzeczne z kryptowalutami.

Wspomniany ekspert przestrzegł również przed projektami sprzedającymi obecnie tokeny, aby zebrane środki przeznaczyć dopiero na uruchomienie swojego projektu. Jest to tzw. przedsprzedaż, której towarzyszy ryzyko tego, iż twórcy zbiorą kryptowaluty i z nimi uciekną, zostawiając inwestorów z niczym, czyli tzw. “rug pull“.

Inna kwestia poruszona przez Emina Gun Sirera to gromadzenie tokenów przez zespoły za nimi stojące, zanim te trafią do sprzedaży. Uznał on, iż przekazanie dużej ilości takich wirtualnych walut w ramach “podziękowań dla personelu” jest tak samo “ok”, jak kradzież środków przez SBF-a, ponieważ ten był “skutecznym altruistą”.

Grupa nowych socjopatów po SBF-ie

CEO Ava Labs wezwał do zachowania większej ostrożności oraz niepodążania ślepo za osobami podobnymi do Sama Bankmana-Frieda stojącego za upadłą giełdą kryptowalut FTX.

Przedsiębiorca namawia także do zastanowienia się na głos, czy dany projekt naprawdę wnosi coś unikalnego i innowacyjnego na rynek oraz, czy rozwiązuje jakiś problem.

Z uwagi na łatwość tworzenia scam-ów, Emin Gun Sirer uważa, że w branży tej jest pełno “socjopatów” ustawiających się w kolejce, aby wypełnić pustkę po SBF-ie.

CEO Ava Labsreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.