Ukraińska blogerka zainscenizowała własne porwanie chcąc zdobyć 5 BTC | Wiadomości | CrypS.

Ukraińska blogerka zainscenizowała własne porwanie chcąc zdobyć 5 BTC

Michał Misiura
ukraińska blogerka, która chciała wyłudzić 5 bitcoinów btc udając własne porwanie

Ukraińska influencerka Jekaterina Jakimiw, znana jako Tigra, sfingowała własne porwanie, chcąc wyłudzić 5 bitcoinów od swojego sponsora z Rosji.

Sprawa nagłośniona przez charkowskiego blogera Jewgienija Zuba, znalazła potwierdzenie na policji, z którą skontaktował się korespondent portalu Newsroom.  Według ustaleń dziennikarza, 22-letnia Jekaterina Jakimiw zainscenizowała własne porwanie, aby wraz ze znajomym z Kijowa, wyłudzić podstępem 5 bitcoinów ($...). Zgodnie z planem blogerki okup miał zostać zapłacony przez jej sponsora, rosyjskiego biznesmena Wasilija Oreszkina, który kupił jej wcześniej Bentleya Bentaygę.

Uprowadzona w biały dzień

27 czerwca na policji zgłosiła się koleżanka blogerki, Oksana. Kobieta powiedziała, że jej przyjaciółka Jekaterina Jakimiw zniknęła i nie odbiera telefonów oraz wyraziła obawy, że ktoś ją porwał. Policja odnotowała zgłoszenie i następnego dnia wszczęła postępowanie karne z artykułu 115 („zabójstwo z premedytacją” z oznaczeniem „zaginięcie”). Jedną ze sprawdzanych wersji było porwanie dla okupu, które stało się głównym motywem śledztwa, gdy partner zaginionej zaczął otrzymywać wiadomości z żądaniami okupu.

Funkcjonariusze ustalili szybko, że samochód należący do Jekateriny Jakimiw był w Kijowie podczas jej „uprowadzenia”, a sama blogerka odwiedzała w tym czasie restauracje i sklepy, płacąc swoją kartą kredytową. Ponadto próbowała wynająć luksusowy samochód w jednym z prestiżowych salonów. 

2 lipca doszło do zatrzymania blogerki oraz jej pomocnika, którzy ukryli się w obwodzie lwowskim. 3 lipca trafili do aresztu śledczego w Charkowie. Według wstępnych informacji, policja wszczęła postępowanie karne na podstawie art. 383 („świadomie fałszywe zgłoszenie przestępstwa”) Kodeksu Karnego Ukrainy. Zatrzymani mogą opuścić areszt po wpłaceniu kaucji ustalonej na 3 mln hrywien (420 tys. PLN). Grozi im od 5 do 12 lat więzienia z konfiskatą mienia.

Atak na kijowską administrację

Ukraina to kraj, którego mieszkańcy już wielokrotnie udowadniali swój talent do nie do końca uczciwego zarabiania dzięki kryptowalutom. 6 lipca anonimowy napastnik poinformował o podłożeniu bomby w budynku administracji miejskiej w Kijowie i zażądał okupu w postaci 0,5 BTC, za niewysadzanie ładunku. Rada Miejska nie przejęła się pogróżkami. Pirotechnicy, którzy przyjechali na miejsce nie znaleźli żadnych materiałów wybuchowych.

ukraińska blogerka, która chciała wyłudzić 5 bitcoinów btc udając własne porwanie
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.