Ukraina zawiesza emisję i dystrybucję elektronicznego pieniądza | Wiadomości | CrypS.

Ukraina zawiesza emisję i dystrybucję elektronicznego pieniądza

Maciej Żerelik
ukraina kryptowaluty

„Specjalna operacja wojskowa” Putina spowodowała dużą niepewność finansową na Ukrainie. W związku z tym, Narodowy Bank Ukrainy poinformował, że lokalne instytucje monetarne zawieszą emisję i dystrybucję elektronicznego pieniądza.

Bank Centralny Ukrainy wprowadza nową politykę

Można śmiało powiedzieć, że operacja wojskowa Rosji na Ukrainie jest dziś (24 lutego) najważniejszym wydarzeniem. W związku z tym, że rosyjskie wojska zmierzają w kierunku największych miast swojego sąsiada, wielu obywateli tego kraju zaczęło opuszczać swoją ojczyznę.

Narodowy Bank Ukrainy zapewnił, że oddziały będą pracować w „nieprzerwanym trybie przy braku zagrożenia dla życia i zdrowia ludności”. Zapewnił również dostęp do skrytek depozytowych i płatności bezgotówkowych. Ponadto instytucja poinformowała, że w bankomatach można bez ograniczeń wypłacać gotówkę.

Od dziś jednak lokalne banki zawieszą emisję, uzupełnianie i dystrybucję pieniądza elektronicznego. Środek ten odnosi się do walut fiat w formie cyfrowej.

Bank centralny wprowadził również moratorium na transgraniczne płatności w walutach obcych. Oczekuje się, że ten ruch zwiększy wykorzystanie ukraińskiej hrywny, a tym samym uchroni ją przed spadkiem w nadchodzących dniach.

Następnie instytucja wstrzymała operacje finansowe rezydentów, którzy brali udział w zbrojnej inwazji na Ukrainę. Narodowy Bank Ukrainy podsumował:

Odpowiednie działania są niezbędne w celu zapewnienia niezawodnego i stabilnego funkcjonowania systemu finansowego kraju i maksymalizacji działań Sił Zbrojnych Ukrainy, a także sprawnego działania kluczowej infrastruktury.

Jak rynek kryptowalut zareagował na wojnę?

Podobnie jak inne rynki finansowe, branża aktywów cyfrowych poważnie ucierpiała po wiadomości o rosyjskiej inwazji. Bitcoin zanurzył się do prawie 34 000 dolarów, podczas gdy ETH spadło do 2 300 USD.

Warto jednak zauważyć, że wiele osób postrzega aktywa cyfrowe (zwłaszcza BTC) jako zabezpieczenie przed inflacją i alternatywną strategię inwestycyjną podczas kryzysów. W związku z tym nie wiadomo jeszcze, jak zareaguje branża kryptowalut na konsekwencje konfliktu. Już w ciągu dni bitcoin powrócił do 39 000 dolarów.

ukraina kryptowalutyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.