Ukraina rozważa zbudowanie kopalni BTC korzystającej z energii jądrowej | Wiadomości | CrypS.

Ukraina rozważa zbudowanie kopalni BTC korzystającej z energii jądrowej

Zerelik Maciej
ukraina kryptowaluty

Ukraińskie Ministerstwo Energetyki rozważa budowę kopalni bitcoinów, aby wykorzystać nadmiar energii jądrowej.

Urzędnicy ministerstwa przeprowadzili w zeszłym tygodniu dyskusję z Jewhenem Vladimirovem – ukraińskim wiceministrem energii ds. rozwoju cyfrowego, Energoatomem – państwowym przedsiębiorstwem energetyki jądrowej i Hotmine – ukraińskim producentem koparek BTC.

Vladimirov powiedział, że kopalnia kryptowalut pomoże wykorzystać ukraińską energię jądrową, zwiększy zyski Energoatomu i zwiększy budżet państwa z tytułu podatków.

„Pomysł stworzenia centrum danych w oparciu o elektrownię jądrową, oczywiście, zasługuje na uwagę, ponieważ ukraiński UES [zunifikowany system energetyczny] ma niewykorzystaną pojemność bazową. Stałe obciążenie jądrowych bloków energetycznych może przynieść dodatkowy zysk państwowemu Energoatomowi i umożliwić działalność przedsiębiorstw, które będą również płacić podatki do budżetu krajowego”.

– powiedział Vladimirov.

Póki co nie wiadomo w jakiej skali miałaby być zbudowana kopalnia. Jednak według raportu Data Center Dynamics, może to być od 250 do 500 megawatów, a w przyszłości może wzrosnąć nawet do 2-3 gigawatów. Dla porównania, niektóre największe chińskie kopalnie mają moc ok. 3 gigawatów energii elektrycznej w trakcie pory deszczowej.

Vladimirov twierdzi, że aby popchnąć propozycję naprzód, należy najpierw rozwiązać pewne kwestie. Należą do nich między innymi regulacje prawne, badania i obliczenia dotyczące zapotrzebowania na energię elektryczną.

Hotmine jest „przekonany”, że Ukraina może stać się jednym ze światowych liderów w wydobyciu kryptowalut dzięki przystępnej cenowo energii jądrowej.

Oficjalna dyskusja jest następstwem propozycji z maja ubiegłego roku, kiedy to pełniący obowiązki ministra energii Ukrainy Olha Buslavets doradził Energoatomowi, aby rozważył wykorzystanie nadmiaru energii elektrycznej do wydobywania kryptowalut.

Ukraina była ostatnio aktywna w przestrzeni kryptowalutowej. W zeszłym miesiącu Ministerstwo Transformacji Cyfrowej nawiązało współpracę z Stellar Development Foundation w celu opracowania ekosystemu wirtualnych aktywów i cyfrowej waluty banku centralnego Ukrainy. W zeszłym roku ministerstwo powiedziało, że nie będzie regulować przemysłu górniczego, ponieważ jest on już samorządny dzięki zasadom konsensusu blockchaina.

ukraina kryptowaluty
reklama
reklama