Ukraina przyjęła ustawę o wirtualnych aktywach | Wiadomości | CrypS.

Ukraina przyjęła ustawę o wirtualnych aktywach

Konrad Juszczyk
ukraina kryptowaluty

Ukraina ma nadzieję, że nowe przepisy dotyczące aktywów cyfrowych przyciągną zagraniczne giełdy kryptograficzne.

Ukraina legalizuje kryptowaluty

Ukraiński parlament przyjął przepisy zezwalające na oficjalne działanie giełd kryptograficznych w kraju oraz przyjął projekt ustawy o legalizacji kryptowalut. Dokument „O wirtualnych aktywach” poparło 276 posłów. Aktywa cyfrowe znajdowały się dotychczas w szarej strefie na Ukrainie. Mimo to firma Chainalysis zajmująca się analizą danych blockchain, umieściła Ukraińców na liście największych użytkowników kryptowalut na świecie we wrześniu 2020 roku.

Jeśli ustawa rzeczywiście zostanie podpisana, banki będą mogły swobodnie współpracować z firmami kryptograficznymi, podczas gdy właściciele, będą mieli ochronę prawną w przypadku kradzieży zasobów. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej przygotowało projekt ustawy i będzie odpowiedzialne za wdrożenie przepisów, które mają wejść w życie jesienią tego roku po zmianie kodeksu podatkowego i podpisaniu ustawy przez prezydenta.

Skąd takie działania?

Według raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego z 2019 roku nominalny PKB Ukrainy nie jest proporcjonalny do liczby ludności, która zajmuje 23. miejsce z 46 krajów. Ministerstwo chciałoby zwiększyć tę liczbę, przyciągając firmy kryptograficzne.

W swoim raporcie Chainalysis odnotował również wysoki poziom korupcji i konfiskaty aktywów na Ukrainie, a także spadek zaufania do banków. Obywatele zwrócili się w stronę kryptowalut, aby chronić swoje aktywa, wysyłając w zeszłym roku 8,2 miliarda dolarów do aktywów cyfrowych (przy czym możemy podejrzewać, że ten rok był jeszcze większy niż 2020). Regulowane giełdy i firmy kryptograficzne mogą znacznie zwiększyć tę liczbę.

Wiceminister Cyfrowej Transformacji Ukrainy Ołeksander Borniakow zwrócił uwagę na zawarte w ustawie zapisy mające na celu przyciągnięcie zagranicznych giełd na rynek ukraiński, dodając: To stanie się potężnym bodźcem do dalszego rozwoju krypto-sfery na Ukrainie. Banki będą dla nich otwierać rachunki i przeprowadzać transakcje z nową klasą aktywów. Jestem przekonany, że na legalizacji nowego sektora gospodarki skorzysta zarówno społeczeństwo, biznes, jak i państwo.

ukraina kryptowalutyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.