Ukraina przejmuje rosyjskie środki w portfelu kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Ukraina przejmuje rosyjskie środki w portfelu kryptowalut

Anna Sutowicz
Darowizny w bitcoinach na rzecz Ukrainy

W tajnej operacji Ukrainie udało się zamrozić, a następnie przejąć środki z portfela kryptowalutowego, który miał sfinansować rosyjską machinę wojenną.


Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wdrożyła mechanizm ograniczania pozyskiwania funduszy poprzez kryptowaluty dla żołnierzy walczących po rosyjskiej stronie. W operacji uczestniczyli także przedstawiciele Policji Państwowej i Prokuratury Generalnej. Ukrainie udało się zablokować kanał, który od dawna potajemnie finansował moskiewski rząd i jego wojsko.

Portfel kryptowalut obsługiwany przez obywatela Federacji Rosyjskiej gromadził zasoby pochodzące od nieokreślonych sponsorów. Suma, która została przechwycona przez wywiad ukraiński (SBU) wyniosła 800 000 hrywien, a to stanowi ok. 22 tys. USD.

Rosyjski “wolontariusz”

Mężczyzna, który przedstawił się jako ochotnik, od początku inwazji zbierał pieniądze na potrzeby wojsk rosyjskich. Śledczy ustalili, że przeznaczył znaczną część podarowanej kryptowaluty na zakup materiałów wojskowych dla separatystycznych bojowników z Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej.

Rosyjski “wolontariusz” był aktywny w mediach społecznościowych. Regularnie tworzył i publikował treści fotograficzne i wideo, rozpowszechniał posty publikowane przez współpracowników i informował społeczność o wykorzystaniu zebranych środków. SBU nie ujawniła tożsamości Rosjanina. Eksperci obecnie pracują nad śledzeniem powiązanych transakcji.

We wtorkowym komunikacie prasowym SBU nie określiła, w jaki sposób przejęto portfel. Ujawniła jednak, że po raz pierwszy udało im się przejąć portfel krypto, a było to możliwe dzięki solidnym dowodom przestępstwa i współpracy z zagranicznymi firmami kryptograficznymi.

Raport Chainalysis

Jak podaje firma analityczna Chainalysis, w ubiegłym miesiącu 54 prorosyjskie grupy zgromadziły blisko 2,2 mln USD w kryptowalutach. Pozyskiwały darowizny nie tylko w Bitcoin (BTC) i Ether (ETH), lecz również w innych kryptowalutach, takich jak Dogecoin i Shiba. Naród ukraiński otrzymał także od społeczności krypto pomoc czysto humanitarną.

Darowizny w bitcoinach na rzecz Ukrainyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.