Ukradł 1,5 mln USD. Podawał się za inwestora Bitcoina

Ukradł 1,5 mln dolarów podając się za inwestora Bitcoina

Anna Sutowicz
Fałszywy inwestor Bitcoina

Mieszkaniec Kalifornii przedstawiał się ofiarom jako właściciel biznesu odnoszącego sukcesy i inwestor Bitcoina. Ostatecznie oszukał dziesięć osób i dziewięć firm. Straty sięgają nawet 1,5 mln dolarów.


Fałszywy inwestor Bitcoina

Zgodnie z komunikatem prasowym Departamentu Sprawiedliwości USA Ze’Shon Stanley Campbell przyznał się do oszukania 19 ofiar w okresie od 2014 do 2020 roku. Mężczyzna nawiązywał przyjazne, a nawet romantyczne relacje z ofiarami, przekonując je w międzyczasie do swojej wiarygodności.

Aby zwiększyć rzekomą zdolność kredytową opowiadał kłamstwa. Fałszywie jawił się ofiarom jako odnoszący sukcesy inwestor Bitcoina. Twierdził także, że jest właścicielem m.in. firmy ochroniarskiej, franczyzy McDonald’s i sieci klubów sportowych w Teksasie.

Zapewniając ofiary o swojej dobrej wierze, przekonywał je do dostarczenia mu środków, które rzekomo miały być przeznaczone na wsparcie jego biznesu i inwestycje w bitcoiny. W rzeczywistości Ze’Shon Stanley Campbell wykorzystywał otrzymane pieniądze na zakup dóbr luksusowych:

Przekonawszy swoje ofiary o swojej dobrej wierze, Campbell namówił je, aby przekazały mu pieniądze i majątek, twierdząc, że wykorzysta pieniądze i majątek ofiar do wspierania swoich firm, sfinansowania inwestycji dokonanych w imieniu ofiar i zapłacenia rachunków za leczenie. Zamiast jednak wykorzystać pieniądze ofiar, jak obiecał, Campbell wykorzystał je na pokrycie osobistych wydatków i zakup luksusowych przedmiotów dla siebie.

Miał zainwestować w bitcoiny

Na przykład w grudniu 2017 roku od jednej z ofiar otrzymał 61 452 USD. Campbell obiecał wówczas, że pieniądze zostaną wykorzystane na inwestycję w BTC w imieniu ofiary. Jednak całą kwotę przeznaczył na własną konsumpcję, w tym na zakup samochodów BMW i Mercedes-Benz.

Mężczyzna przyznał się do spowodowania strat w wysokości od 250 000 USD aż do 1,5 miliona USD. Rozprawa zaplanowana jest na 9 stycznia 2023 roku. Grozi mu do 30 lat więzienia.

Fałszywy inwestor Bitcoinareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.