Ugoda ws. Bitfinex - Tether. Spółki zapłacą 18,5 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Ugoda ws. Bitfinex – Tether. Spółki zapłacą 18,5 mln USD

Michał Misiura
bitfinex i tether

Pilnie obserwowana sprawa, mogąca mieć duży wpływ na rynek kryptowalut, dobiegła końca. Bitfinex i Tether nie przyznały się do żadnego wykroczenia, jednak zgodziły się zapłacić 18,5 mln USD w ramach ugody

Dochodzenie prowadzone przez biuro nowojorskiego prokuratora generalnego zakończyło się po 22 miesiącach i przejrzeniu 2,5 mln stron dokumentów. Sprawa otwarta w kwietniu 2019 roku miała ustalić czy Bitfinex wykorzystał potajemnie fundusze Tethera do wypełnienia dziury, powstałej po utracie 850 mln USD, zajętych na kontach Crypto Capital.

Crypto Capital, będące procesorem płatności giełdy, zostało oskarżone o pranie pieniędzy meksykańskich karteli, a środki znajdujące się na jego kontach, trafiły do rąk władz Polski, Portugalii i Stanów Zjednoczonych. Właśnie wtedy z pomocą Bitfinex’owi miała przyjść jego siostrzana spółka, czyli Tether emitujący stablecoina USDT. Oba podmioty należą do Ifinex.

Nowojorska prokuratura twierdziła, że pomiędzy 1 czerwca, a 15 września 2017 roku, stablecoiny USDT nie były zabezpieczone w stosunku 1 do 1 przez dolary znajdujące się na koncie bankowym Tethera.

Perspektywa obrony

Prawnik Jason Weinstein, będący doradcą Bitfinexa i Tethera powiedział w rozmowie z The Block, że wbrew spekulacjom internautów nie stwierdzono, żeby USDT pozostawało bez wsparcia lub też było wykorzystywane do manipulowania kursem kryptowalut. Ustalenia prokuratury mają ograniczać się zaś jedynie „do czasu i charakteru ujawnienia pewnych informacji”.

Stuart Hoegner, pełniący rolę głównego radcy prawnego oskarżanych spółek, powiedział że kwota ugody powinna być postrzegana jako miara chęci pozostawienia sprawy za sobą i skupienia się na dalszej działalności.

Zarzuty w sprawie Bitfinex i Tether

Twierdzenie Tethera, że jego wirtualna waluta była w pełni zabezpieczona przez dolary amerykańskie przez cały czas, było kłamstwem. Bitfinex i Tether lekkomyślnie i bezprawnie ukrywały ogromne straty finansowe, aby utrzymać swój plan i chronić wyniki. Firmy te przesłaniały prawdziwe ryzyko, z jakim borykali się inwestorzy i były obsługiwane przez nielicencjonowane i nieuregulowane osoby i podmioty działające w najciemniejszych zakamarkach systemu finansowego – mówiła Letitii James, pełniąca funkcję prokuratora generalnego stanu Nowy Jork.

Zgodnie z finałem sprawy zalepienie dziury na kontach Bitfinex’a było jednak tylko pożyczką na 750 mln dolarów. Ta według dokumentu ugodowego została spłacona do końca w styczniu tego roku, kiedy na konta Tethera wpłynęło 550 mln USD. Poza zapłatą 18,5 mln dolarów ugody, Tether zobowiązał się także do dostarczania prokuratorze sprawozdań na temat rezerw USDT raz na kwartał przez najbliższe 2 lata. Ponadto obie spółki nie będą mogły prowadzić interesów z firmami ze stanu Nowy Jork.

bitfinex i tetherreklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.