UE ogranicza rosyjskie wpłaty w kryptowalutach do 10 000 euro | Wiadomości | CrypS.

UE ogranicza rosyjskie wpłaty w kryptowalutach do 10 000 euro

Zerelik Maciej
rosja sankcje ue

Według dzisiejszej publikacji, Unia Europejska wprowadziła limit dla depozytów kryptowalutowych pochodzących z Rosji.


Depozyty rosyjskich kryptowalut ograniczone do 10 000 euro

Nowe zasady zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w sekcji zatytułowanej Rozporządzenie Rady (UE) 2022/576. Zgodnie z treścią dokumentu, firmy z UE nie mogą już świadczyć usług rosyjskim podmiotom, które wpłacą kryptowalutę o wartości przekraczającej 10 000 euro.

Zasada ta dotyczy firm kryptowalutowych, które świadczą usługi w zakresie portfeli, kont lub przechowywania oraz osób fizycznych. Wygląda więc na to, że obejmuje wszystkie giełdy kryptowalut, brokerów i platformy handlowe.

Tekst dokumentu dodatkowo określa limity depozytów w walutach innych niż kryptowaluty. Instytucje kredytowe z siedzibą w UE mają zakaz przyjmowania depozytów od rosyjskich podmiotów jeśli ich całkowita wartość przekracza 100 000 euro.

Rada UE powołała się na „powagę sytuacji” związanej z inwazją Rosji na Ukrainę, stwierdzając, że w świetle obecnych wydarzeń „właściwe jest rozszerzenie zakazu wpłat kryptowalut”.

Restrykcje ogłoszone wczoraj

UE ogłosiła wczoraj restrykcje finansowe wobec Rosji. Wśród nich znalazł się m.in. zakaz „usług związanych z kryptowalutami o wysokiej wartości”. Wówczas nie poznaliśmy jednak dokładnych limitów.

Przepisy te zawierają także kilka innych zakazów. Cztery rosyjskie banki zostały wykluczone z UE, a Rosja nie może brać udziału w zamówieniach publicznych i eksportować różnych europejskich banknotów i papierów wartościowych.

W pakiecie znalazły się również różne inne ograniczenia pozafinansowe, w tym zakazy transportu, importu i eksportu.

rosja sankcje ue
reklama
reklama