UE zakazuje świadczenia krypto usług o dużej wartości na rzecz Rosji | Wiadomości | CrypS.

UE zakazuje świadczenia krypto usług o dużej wartości na rzecz Rosji

Zerelik Maciej
unia europejska

Unia Europejska podjęła kolejne kroki mające na celu usankcjonowanie Rosji. Ogłosiła dziś bowiem zakaz „świadczenia usług związanych z kryptowalutami o dużej wartości” na rzecz tego kraju.


Zakaz ten jest częścią piątego już pakietu środków ograniczających ogłoszonych przez UE przeciwko Rosji od czasu inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. W komunikacie prasowym na stronie Komisji Europejskiej czytamy:

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje dzisiejszą zgodę Rady na przyjęcie piątego pakietu środków ograniczających przeciwko reżimowi Putina w odpowiedzi na jego brutalną agresję przeciwko Ukrainie i jej mieszkańcom

Inne ograniczenia finansowe zawarte w pakiecie obejmują „całkowity zakaz transakcji i zamrożenie aktywów czterech rosyjskich banków, które są teraz całkowicie odcięte od rynków”.

Wprowadzono także zakaz udzielania porad finansowych bogatym Rosjanom, aby utrudnić im przechowywanie majątku w UE.

Kryptowaluty i omijanie sankcji

Wraz z inwazją Rosji na Ukrainę, pojawiły się obawy o potencjalne wykorzystanie przez Rosję kryptowalut do omijania sankcji gospodarczych.

Chociaż kryptowaluty nie mogą pozwolić Rosji – państwu narodowemu – na całkowite ominięcie embarga, niektóre rosyjskie podmioty objęte sankcjami mogą je wykorzystać jako ekonomiczną linię ratunkową.

unia europejska
reklama
reklama