UBS zaleca ostrożne podejście do kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

UBS zaleca ostrożne podejście do kryptowalut

Mariusz Przepiórka
UBS o kryptowalutach

Zespół ds. globalnego zarządzania majątkiem w banku UBS ostrzegł w informacji opublikowanej w ubiegłym tygodniu, że organy regulacyjne na całym świecie, w szczególności w USA i Wielkiej Brytanii, wprowadzą surowsze przepisy dotyczące kryptowalut. Analitycy UBS wskazali m.in. ostatnie działania Chin, które uderzyły w górników kryptowalutowych, banki, sieci płatności i media społecznościowe oraz doprowadziły do spadku cen kryptowalut.

Organy regulacyjne pokazały, że mogą i będą rozprawiać się z kryptowalutami. Sugerujemy więc, aby inwestorzy trzymali się z daleka od tych aktywów i budowali swoje portfele wokół mniej ryzykownych aktywów. Od dawna ostrzegaliśmy, że zmiana nastrojów inwestorów lub problemy regulacyjne mogą doprowadzić do załamania na rynku kryptowalutowym. Uważamy, że inwestorzy powinni unikać spekulacji kryptowalutami i rozważyć wyjście z tego rynku. – piszą analitycy UBS.

Ofensywa organów regulacyjnych na całym świecie

Bank zwrócił uwagę na to, że szereg regulatorów na całym świecie zaczął zaostrzać swój nadzór nad rynkiem kryptowalut. Ostatnio Chiny rozprawiły się z wydobywaniem bitcoinów i płatnościami. Kanadyjski regulator wysłał zawiadomienia do giełd kryptowalutowych w związku z podatkami, a regulatorzy w Japonii, Wielkiej Brytanii, na Kajmanach i w Tajlandii wzięli na cel globalną giełdę kryptowalutową Binance.

Wielka Brytania nałożyła surowe wymagania rejestracyjne na giełdy kryptowalutowe, powodując, że 64 firmy wycofały swoje wnioski o rejestrację. W Korei Południowej większość małych giełd jest zagrożona koniecznością zamknięcia działalności ze względu na surowe wymagania regulacyjne i bankowe. Analitycy UBS zauważyli również, że praktyki handlu kryptowalutami, takie jak rozszerzanie dźwigni do 1:50 lub 1:100, wydają się fundamentalnie sprzeczne z regulacjami dotyczącymi finansów głównego nurtu.

Ostrzegli również, że choć nie można wykluczyć przyszłych zysków z kryptowalut, należy traktować ten rynek jako spekulacyjny, który stwarza znaczne ryzyko dla profesjonalnych inwestorów. Według doniesień medialnych bank jednak zdaje sobie sprawę, że niektórzy klienci chcą mieć ekspozycję na kryptowaluty, zwłaszcza bitcoina, i ma rozważać zaoferowanie usług kryptowalutowych zamożnym klientom.

UBS o kryptowalutach
reklama
reklama