Twórcy Terry oszukali inwestorów. Firma Do Kwona przegrywa w sądzie z SEC | Wiadomości | CrypS.

Twórcy Terry oszukali inwestorów. Firma Do Kwona przegrywa w sądzie z SEC

Jacek Walewski
Terraform Labs

Ława przysięgłych w USA uznała Terraform Labs i współzałożyciela projektu, Do Kwona, za odpowiedzialnych oszukania inwestorów w sprawie cywilnej prowadzonej przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).


  • Ława przysięgłych uważa, że Terra i jej ex-CEO są winni oszukania inwestorów.
  • Sam Do Kwon przebywa nadal w Czarnogórze. Nie wiadomo, do jakiego kraju zostanie przeniesiony. Przejąć chcą go służby USA i Korei Płd.

Terra będzie miała problemy?

Wracamy do sagi Terry i Do Kwona. W oświadczeniu z 5 kwietnia dyrektor ds. egzekwowania prawa SEC Gurbir Grewal przekazał, że ławnicy Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku uznali firmę i jej byłego CEO za winnych w sprawie z zakresu egzekwowania prawa cywilnego.

Proces SEC rozpoczął się 25 marca bez obecności Kwona, który przebywa w Czarnogórze i tam czeka na ekstradycję do USA lub Korei Południowej. Po decyzji ławy zapewne modli się, by jednak nie trafić do tego pierwszego kraju.

Jesteśmy zadowoleni z dzisiejszego werdyktu jury uznającego Terraform Labs i Do Kwona za odpowiedzialnych za oszustwo związane z kryptowalutami

– powiedział Grewal.

Terraform Labs i Kwon, były dyrektor generalny [firmy], oszukali inwestorów w kwestii stabilności [wartości] aktywów kryptowalutowych i tak zwanego algorytmicznego stablecoina Terra USD, a następnie wprowadzili inwestorów w błąd co do tego, czy popularna aplikacja płatnicza korzystała z blockchainu Terraform do przetwarzania i rozliczania płatności

– dodał.

Grewal przytoczył do tego brak rejestracji Terraform u tego organu regulacyjnego i dodał, że miało to „bardzo realne konsekwencje” dla inwestorów.

Podczas procesu prawnicy SEC porównali platformę Terry do „domku z kart” i zarzucili firmie i Kwonowi okłamywanie inwestorów.

Jesteśmy bardzo rozczarowani werdyktem, który naszym zdaniem nie jest poparty dowodami

– skomentował to wszystko w rozmowie z mediami rzecznik Terraform Labs. Dodał, że on i jego firma nadal “utrzymują, że SEC nie ma w ogóle uprawnień prawnych” do zajęcia się sprawą Terry.

Niepewna przyszłość Kwona

W chwili, gdy piszemy te słowa, nadal nie wiadomo, jaki los spotka Kwona.

Obecnie przebywa w Czarnogórze. Miał trafić w ramach postępowania ekstradycyjnego do Korei Płd. Tyle że Sąd Najwyższy unieważnił orzeczenie sądu niższej instancji i ma ponownie przeanalizować sprawę. Nie wiadomo więc, czy były CEO trafi do USA czy do swojej ojczyzny, Korei Płd. W obu krajach czeka go postępowanie karne. Grozi mu nawet 40 lat odsiadki.

Terraform Labsreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.