Twórcy BAYC oskarżeni o używanie skrajnie prawicowych symboli | Wiadomości | CrypS.

Twórcy BAYC oskarżeni o używanie skrajnie prawicowych symboli

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
bored ape yacht club bayc'

Popularny youtuber Philion opublikował analizę, w której oskarża twórców BAYC o używanie rasistowskich symboli i popieranie białej supremacji.


Filip Rusnak, znany jako Philion, twierdzi, że filmik powstał w wyniku badań, m.in. z udziałem ekspertów z dziedziny sztuki i kultury internetowej. Miał on poświęcić na analizę “setki godzin”.

Impulsem do powstania tej historii był wpis artysty cyfrowego Rydera Rippsa, który w styczniu 2022 r. zauważył podobne analogie. Zamieszczał on materiały na specjalnie w tym celu nabytej domenie, opatrzonej pseudonimem współzałożyciela Yuga Labs.

Według Philiona, BAYC to “jeden wielki alt-rightowy żart”, który wykorzystuje język, postacie i memy z anonimowej strony 4chan.

Jak twierdzi, zdjęcia NFT autorstwa BAYC zawierają rasistowskie karykatury osób czarnoskórych i Azjatów, a użyta symbolika i język są “podobne do tego, czego używali naziści”. Zwolennicy tej teorii widzą zwłaszcza podobieństwa między logo BAYC a trupią czaszką.

Zwrócił uwagę, że oba mają po 18 zębów (liczba kojarzona z Adolfem Hitlerem). Badacz zauważył również analogię w dacie śmierci nazistowskiego przywódcy i premiery BYAC – oba wydarzenia, podobnie jak uruchomienie metaverse Otherside, miały miejsce 30 kwietnia.

Bloger znalazł w BAYC odniesienia do napisu na bramie Buchenwaldu, współczesnej skrajnej prawicy oraz rzekomej “nielosowości” pseudonimów wybranych przez założycieli kolekcji NFT.

Philion wezwał widzów do wywarcia presji na właścicieli BAYC, aby spalili posiadane przez siebie tokeny.

Chcę, aby każdy sławny aktor, sportowiec i influencer spalił swoją cholerną małpę.

W styczniu, w następstwie oskarżeń Rydera Rippsa, zespół Yuga Labs wyjaśnił, że czaszka miała symbolizować, iż małpy są “znudzone aż do śmierci”.

Miesiąc później ekspert ds. ekstremizmu Mark Pitkawege stwierdził, że nie ma żadnego związku między logo BAYC a trupią czaszką, ponieważ “wszystkie czaszki są do pewnego stopnia podobne”. Biegły zgodził się, że złoty łańcuszek i opaska kucharza sushi to cechy wspólne dla Afroamerykanów i Japończyków.

bored ape yacht club bayc'reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.