Twórca terminu "metaverse" uruchomi blockchainowy start-up | Wiadomości | CrypS.

Twórca terminu „metaverse” uruchomi blockchainowy start-up

Zerelik Maciej
Operacja w metaverse

Amerykański pisarz science fiction Neal Stephenson, który jako pierwszy użył terminu „metaverse”, uruchamia swój własny projekt oparty na blockchainie i skupiający się właśnie na wirtualnej rzeczywistości.


Neal Stephenson jest najbardziej znany ze swojej powieści science fiction Avalanche z 1992 r., w której zgłębił koncepcję świata wirtualnej rzeczywistości. To właśnie w tej powieści po raz pierwszy użyto terminu „metaverse”.

W jego książce metaverse jest przedstawiony jako wirtualne miasto, do którego wchodzi się za pomocą specjalnego zestawu słuchawkowego. Porusza ona tematy nierówności społecznej, kontroli korporacyjnej i wszechobecnej reklamy, która wypełnia ludzkie życie.

Według wpisu na blogu, Neal Stephenson uruchamia nowy projekt o nazwie LAMINA1 wraz z byłym prezesem Bitcoin Foundation, Peterem Vessenesem. Będzie to blockchain warstwy pierwszej, który – jak mają nadzieję jego twórcy – stanie się podstawowym rozwiązaniem dla prawdziwie otwartego metaverse. Wessenes powiedział:

Będzie to miejsce, w którym postaramy się zbliżyć do wizji Neila – miejsce, które uprzywilejowuje twórców pod względem technicznym i artystycznym. Zapewni on wsparcie dla technologii obliczeń przestrzennych oraz społeczności, która będzie je rozwijać.

Według biznesmena Stevenson wniesie do projektu swoją wizję, doświadczenie, mądrość i kilka pomysłów. Chodzi o pomoc środowisku naturalnemu i godne wynagrodzenie dla twórców metaverse.

Operacja w metaverse
reklama
reklama