Trzech członków OneCoin stanie przed sądem | Wiadomości | CrypS.

Trzech członków OneCoin stanie przed sądem

Maciej Żerelik
onecoin scam

Od dwóch lat nie dostaliśmy żadnych informacji od prokuratury ws. scamu OneCoin, Teraz jak poinformowało WirtschaftsWoche, trzech podejrzanych zostało oskarżonych i staną przed Sądem Rejonowym w Munster.

„Śledczy oskarżają dwie osoby o prowadzenie usług płatniczych bez zezwolenia oraz o przekazanie ponad 300 milionów euro od inwestorów na Kajmany.

Trzecia oskarżona osoba rzekomo popełniła przestępstwo umyślnego prania brudnych pieniędzy, a także pomogła w przekazaniu pieniędzy za granicę”.

Wydaje się, że oskarżenia mogą być związane z oskarżeniem Marka Scotta o pranie pieniędzy w USA. Jeden z oskarżonych jest reprezentowany przez Stephana Schulenberga z kancelarii prawnych Schulenberg and Schenk oraz SBS Legal.

Schulenberg and Schenk zdobyli sławę po tym, jak w 2015 r. wprowadzili w życie program OneCoin. Schulenberg reprezentował OneCoin w Niemczech i prawdopodobnie działał też jako osobisty prawnik Ruji Ignatovej.

Wysoki sądzie, klient nie wiedział…

Przemawiając w obronie swoich klientów, Schulenberg powiedział dla portalu WirtschaftsWoche, że „jego klient nie wiedział, że pozwolenie jest konieczne”.

„Ani jego ówczesny adwokat, ani doradca podatkowy miał go nie poinformować o tym, że potrzebuje licencji. Drugi klient natomiast działał w dobrej wierze”.

Biorąc pod uwagę, że trio pracowało nad wypraniem 300 milionów euro, amerykański sąd raczej wyśmiałby taką obronę. Nie wiadomo jednak jak zareaguje na nią niemiecki sąd.

„Michael Heuchemer, adwokat trzeciego oskarżonego, powiedział, że złoży wniosek o umorzenie postępowania z powodu niewystarczających dowodów. Wg niego sytuacja prawna jest złożona i podatna na błędy, co nie powinno odbywać się kosztem jego klienta”.

Jak zauważył WirtschaftsWoche, postawienie oszustów OneCoin przed sądem w Niemczech wcale nie było łatwe.

„Prokuratura w Bielefeld w ciągu kilku ostatnich lat prowadziła dochodzenie w sprawie dziewięciu podejrzanych. Do tej pory zrezygnowała z czterech postępowań, jednak nadal prowadzi dwa kolejne”.

Wstępne dochodzenie prokuratury w Bielefeld doprowadziło do nalotu na bułgarskie biura OneCoin. Od tego czasu w śledztwie pojawił się główny podejrzany, czyli Ruja Ignatova. Stephanowi Schulenbergowi udało się wcześniej uniewinnić dwóch niemieckich oszustów OneCoin. Sąd uznał, że działali oni w dobrej wierze.

onecoin scamreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.