Trwa aktywacja aktualizacji Taproot | Wiadomości | CrypS.

Trwa aktywacja aktualizacji Taproot

Mariusz Przepiórka
kiedy wejdzie w życie bitcoin taproot i jakie zmiany oznacza dla sieci BTC

Według danych dostępnych na stronie Taproot.watch, aktualizacja protokołu Bitcoin Taproot jest w trakcie aktywacji, a aktualny współczynnik sygnalizacji wynosi 83,78%. Gotowość zasygnalizowało już 1689 z 2016 bloków. Do zakończenia aktywacji potrzebna jest jeszcze gotowość 299 dodatkowych bloków.

Dla wszystkich niezaznajomionych z aktualizacją Bitcoina pod nazwą Taproot zapraszamy do przeczytania osobnego artykułu na ten temat. Obecnie 83,78% hash rate sieci Bitcoin sygnalizuje gotowość do aktualizacji Taproot. MaraPool wydobywał bloki sygnalizacyjne od niedzieli, po tym jak pod koniec maja firma Marathon zapowiedziała, że przestanie cenzurować bloki i rozpocznie sygnalizację dla Taproot.

Aktualizacja bitcoina taproot
Źródło: taproot.watch

W rezultacie, jak wskazuje taproot.watch, tylko niezidentyfikowani górnicy oraz BTCPool nie zasygnalizowali gotowości do aktualizacji protokołu. To mniej niż 1% całkowitego współczynnika hash rate sieci. Dlatego też soft fork Taproot określony w BIP341, który zwiększyłby elastyczność inteligentnych kontraktów sieci Bitcoin, oferując przy tym więcej prywatności, może zostać zblokowany podczas obecnego okresu sygnalizacji.

Taproot może działać już od listopada

Stosowana metoda wdrożenia – Speedy Trial Taproot, odmiana BIP9 – wymaga, aby co najmniej 90% bloków wydobytych w okresie 2016 bloków zasygnalizowało gotowość do przeprowadzenia soft forka. Metoda, która została uruchomiona w kwietniu i zakończy się w sierpniu, spowoduje zblokowanie Taproot jako aktualizacji protokołu Bitcoin około listopada 2021 roku. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, aktualizacja nakłoni węzły Bitcoin do akceptacji soft forku i egzekwowania go w przyszłości.

Starsze oprogramowanie po aktywacji Taproot będzie jednak nadal działać bez modyfikacji, ponieważ jest to soft fork. Zgodnie z BIP341, niezaktualizowane węzły będą jednak zachęcane do aktualizacji w celu pełnej walidacji nowych programów. Niezaktualizowane portfele nadal będą mogły wysyłać i odbierać bitcoiny z dowolnego portfela używając metod sprzed wdrożenia Taproot.

kiedy wejdzie w życie bitcoin taproot i jakie zmiany oznacza dla sieci BTC
reklama
reklama