''To może zabić bitcoina'' - Arthur Hayes obawia się jednej rzeczy związanej z ETF-ami | Wiadomości | CrypS.

”To może zabić bitcoina” – Arthur Hayes obawia się jednej rzeczy związanej z ETF-ami

ex. CEO BitMEX Bitcoin [BTC]

Arthur Hayes ponownie pokazał, że potrafi spojrzeć na bitcoina w szerszy sposób. Napisał teraz, że BTC jest przeciwieństwem etatystycznego pieniądza i “jest dla nas, ludzi”. Wszedł też na temat ETF-ów na cenę spot bitcoina.


Arthur Hayes o ETF-ach

Jest 2023 r. Cała branża kryptowalut jest podekscytowana potencjalnym pojawieniem się na rynku ETF-ów bitcoina. Cały? Nie! Jest jeden samotny idealista, który uważa, że może wcale nie być tak wesoło, jak myślimy.

W rozmowie z serwisem Blockworks w podcaście On the Margin Hayes przedstawił pewien hipotetyczny scenariusz:

Powiedzmy, że Larry Fink i jemu podobni przychodzą i zabierają [z rynku] duży procent bitcoinów znajdujących się w wolnym obiegu.

Potem “te same podmioty instytucjonalne mogłyby uruchomić fundusze ETF rynku miningu bitcoina. BlackRock stałby się wtedy “największym akcjonariuszem niektórych z największych przedsiębiorstw kopiących BTC”.

Co w tym złego?

Zarządzający aktywami, tacy jak BlackRock, są w rzeczywistości „agentami państwa”

– ostrzega Hayes i dodaje, że takie firmy “działają zgodnie z tym, co każe im państwo”.

Jeśli zaś państwo chce, aby jego obywatele nadal „siedzieli w fiducjarnym systemie bankowym”, by móc opodatkowywać ich poprzez inflację, może chcieć w jakiś sposób zniszczyć bitcoina. Kryptowaluta w świecie bitcoinowych ETF-ów nie będzie zaś już tym samym.

Zarządzający aktywami kupił trochę bitcoinów, umieścił je w swoim skarbcu i tam teraz są

– kontynuuje swoją wizję przyszłości Hayes.

Jeśli fundusz ETF BlackRocka stanie się zbyt duży może faktycznie zabić bitcoina, ponieważ to po prostu zbiór nieruchomych bitcoinów

– dodał.

Innymi słowy, biznesmen boi się tego, że BlackRock i podobne podmioty skupią bitcoiny i będą miały na nimi kontrolę. Na rynku pozostaną tylko “papierowe” BTC w postaci jednostek ich funduszy.

Bitcoin to pieniądz ludzi

Hayes uważa, że bitcoin jest przeciwieństwem etatystycznego pieniądza i “jest dostępny dla nas, ludzi, którzy mają możliwość wysyłania pieniędzy na całym świecie”. Daje to wolność. Zbytnia wolność może zaś nie podobać się władzom i korporacjom.

Zdaniem założyciela BitMEX ludzie muszą nauczyć się myśleć długoterminowo. Co z tego, że wycena BTC może zostać mocno podniesiona w wyniku powstania ETF-ów skoro docelowo może to zniszczyć rynek? – zdaje się pytać.

ex. CEO BitMEXreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.