To był przełomowy rok dla kryptowalutowych funduszy | Wiadomości | CrypS.

To był przełomowy rok dla kryptowalutowych funduszy

Karolina Kropopek

Zgodnie z najnowszym raportem od znanego banku inwestycyjnego w 2023 r. doszło do wzrostu liczby regulowanych centralnie rozliczanych instrumentów pochodnych.


W ciągu ostatnich 12 miesięcy struktura rynku kryptowalut ewoluowała, stając się bardziej zinstytucjonalizowaną. 

Zmiany w przestrzeni kryptowalut

Goldman Sachs wskazuje, że historycznie rynki instrumentów pochodnych na wirtualne waluty były zdominowane przez nieuregulowane platformy oraz inwestorów detalicznych. Instytucja ta zauważyła jednak, iż w obecnym roku nastąpiły kluczowe zmiany pod tym względem. 

Według najnowszego raportu, wspomniany rynek odnotował w 2023 r. wzrost regulowanych, centralnie rozliczanych miejsc dla kryptowalutowych instrumentów pochodnych, w tym Coinbase Derivatives, CBOE, Eurex, GFO-X, AsiaNext i 24 Exchange.

Instytucjonalizacja była najbardziej widoczna na rynku instrumentów pochodnych. CME odnotowało stały wzrost handlu kontraktami terminowymi i opcjami na bitcoiny (BTC) i ether (ETH), a w IV kwartale stał się najlepszą giełdą kontraktów terminowych na BTC pod względem otwartych pozycji

– zauważono w raporcie. 

Oczekiwania na zatwierdzenie ETF-ów spot na BTC

Eksperci z Goldman Sachs podkreślili, iż otwarte pozycje na bitcoina i ether (ETH) były płaskie przez pierwsze 9 miesięcy br. Jednak widoczne zmiany nastąpiły w październiku, gdy inwestorzy instytucjonalni zaczęli przygotowywać się bowiem na potencjalne zatwierdzenie bitcoinowych ETF-ów spot.

Oczekiwanie te znalazły również odzwierciedlenie w napływach do istniejących produktów giełdowych (ETP) i kontraktów terminowych ETF – te zaś odnotowały łączne wpływy netto w wysokości 1,9 miliarda dolarów w ostatnim kwartale br.

Wśród innych ciekawych obserwacji analitycy wymienili również to, że otwarte pozycje na BTC wzrosły do ponad 4 miliardów dolarów w czwartym kwartale br. Obok wskazali również, iż handel kontraktami terminowymi na Ether nadal pozostawał w tyle przez cały 2023 r. 
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.