Thodex przez zamknięciem wysłała 125 mln USD w Bitcoinie na giełdę Kraken | Wiadomości | CrypS.

Thodex przez zamknięciem wysłała 125 mln USD w Bitcoinie na giełdę Kraken

Maciej Żerelik
thodex

W okresie od sierpnia 2020 r. do lutego 2021 r., około 5000 Bitcoinów o szacunkowej wartości 125 milionów dolarów w tamtym czasie (i ponad 280 milionów dolarów dzisiaj), opuściło portfele należące do aktualnie zamkniętej tureckiej giełdy Thodex. Według izraelskiej firmy Whitestream, środki te zostały przetransferowane na amerykańską platformę Kraken.

Whitestream, firma współpracująca z izraelskim Ministerstwem Obrony, twierdzi, że wszystko wskazuje na „wyprowadzenie gotówki z Thodexa”. Według spółki, dyrektorzy Thodex mogli podkradać Bitcoiny swoich klientów, a następnie prać je i wysyłać na Kraken celem ich spieniężenia.

Jak informowaliśmy na łamach Cryps.pl, Thodex niedawno nagle zakończył działalność. Prawnik zaangażowany w sprawę oszacował, że na platformie znajdują się środki klientów o wartości co najmniej 2 miliardów dolarów. Minister spraw wewnętrznych Turcji Süleyman Soylu obniżył później te szacunki do około 108 milionów dolarów. Jak zauważył prezes i współzałożyciel Whitestream Itsik Levy w rozmowie z Decrypt, nie odbiega to od kwoty 125 milionów dolarów, którą oszacowała jego firma, bazując na średniej cenie 25 000 dolarów od sierpnia do lutego.

Według Levy’ego, grupa portfeli kontrolowanych przez tę samą grupę – w tym przypadku Thodex – wysyłała BTC przez pośrednie skupisko portfeli, które następnie wysyłały je do miejsca docelowego, w przeważającej większości do giełdy Kraken.

Wniosek jest taki, że Kraken otrzymał ogromną ilość Bitcoinów od klientów Thodex

– powiedział Levy w rozmowie z Decrypt.

Zapytany, czy może być na to uczciwe wytłumaczenie, dodał:

Tylko jeśli Thodex prowadził całą swoją działalność finansową za pośrednictwem Krakena… ale to bardzo dziwne.

W związku ze sprawą, tureckie organy ścigania zatrzymały w zeszłym tygodniu 62 osoby. Zabezpieczyły też komputery i inne urządzenia oraz zamroziły konta bankowe firmy.

W czwartek aresztowano kolejnych sześć osób, w tym członków rodziny CEO giełdy – Faruka Fatiha Ozera. Sam dyrektor spółki uciekł do Albanii tuż przed ogłoszeniem zamknięcia giełdy. Turcja podobno wystąpiła o aresztowanie Ozera i jego ekstradycję. Według Ozera kłopoty giełdy są związane z cyberatakiem i nie jest to exit scam.

thodexreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.