Tencent pracuje nad blockchainową platformą do śledzenia wina | Wiadomości | CrypS.

Tencent pracuje nad blockchainową platformą do śledzenia wina

Zerelik Maciej
wino blockchain

Chiński gigant technologiczny Tencent, wraz z największym i najstarszym w kraju producentem wina, ujawnił stworzenie platformy służącej do śledzenia trunków. Platforma będzie oparta na technologii blockchain.

Kody QR na butelkach

Jak podało China News Network, partnerstwo Tencent z największą chińską winiarnią, Changyu, będzie pierwszą tego typu współpracą w kraju.

Changyu powiedział, że zastosował technologię blockchain, w każdym etapie produkcji wina i procesów sprzedaży, w tym sadzenia, warzenia, dystrybucji i zarządzania.

Winiarnia ogłosiła, że każda butelka produkowanego przez nią wina zostanie wydana z unikalnym certyfikatem identyfikującym, który jest rejestrowany w sieci blockchain. Butelki będą teraz wyposażone w kody QR, których konsumenci będą mogli używać do weryfikacji autentyczności kupowanego przez siebie trunku.

Skanowanie kodu pozwoli również klientom na zapoznanie się z całą gamą danych umieszczonych w sieci blockchain, w tym z informacjami na temat wzrostu winogron i zarządzania uprawami. Pozwoli im to również na przybliżenie i przeanalizowanie danych dotyczących rodzajów winogron, ich pochodzenia, poziomu opadów, stopnia nasłonecznienia i informacji związanych z temperaturą.

Dystrybutorzy i punkty sprzedaży będą mogli również uzyskać dostęp do sieci łańcucha bloków, aby pomóc im w walce z podrabianiem alkoholu i identyfikacji butelek, które nie przeszły testów kontroli jakości.

Walka z podziemnym przemysłem

Już w 2018 r. dystrybutorzy wina w Państwie Środka zaczęli stosować technologię blockchain podczas importu francuskiego wina. W ramach walki z kwitnącym podziemnym przemysłem produkującym podrabiany alkohol, również wykorzystali butelkowe kody QR.

wino blockchain
reklama
reklama