Tekst rozporządzenia MiCA będzie gotowy do 6 tygodni | Wiadomości | CrypS.

Tekst rozporządzenia MiCA będzie gotowy do 6 tygodni

Anna Sutowicz
regulacje

Tekst przełomowego rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie rynku aktywów kryptograficznych Markets in Crypto Asset (MiCA) może być gotowy nawet w ciągu 4-6 tygodni. 


Wciąż trwają prace techniczne nad rozporządzeniem Markets in Crypto Asset (MiCA), które zacznie obowiązywać dopiero 18 miesięcy po opublikowaniu w oficjalnym dzienniku Unii Europejskiej. Ma być aktem prawnym na długo definiującym warunki prowadzenia działalności w zakresie kryptoaktywów.

Treść MiCA już za 4 tygodnie?

Z powodu braku ostatecznego tekstu prawnego branża kryptowalut nadal pozostaje w niepewności, co do poszczególnych regulacji. Jednak okazuje się, że tekst MiCA może być gotowy już za cztery tygodnie. Niemiecki ustawodawca Stefan Berger (@DrStefanBerger), który zajmuje się regulacjami MiCA powiedział wczoraj:

Za cztery do sześciu tygodni tekst będzie gotowy. Wszyscy nad tym pracujemy, osiem godzin dziennie, jest w trakcie… ale myślę, że za sześć tygodni powinniśmy mieć coś gotowego do zaprezentowania.

Powstała wątpliwość, jak dokładnie niewymienne tokeny (NFT) będą traktowane wedle prawa. Branża obawia się, że przedwczesne regulacje mogą udusić rodzący się i rozwijający się sektor, jeżeli prawo będzie wymagało od wyspecjalizowanych platform NFT, ubiegania się o zezwolenie. Berger powiedział jednak:

Zdecydowaliśmy się wyłączyć NFT z prawa, chyba, że przypominają one konwencjonalne aktywa finansowe.

Jego uwagi pozostają w kontraście z wypowiedziami urzędników Komisji Europejskiej – którzy sugerowali, że ostateczne wyłączenie jest wąskie, co oznacza, że ​​w praktyce nadal większość transakcji NFT będzie podlegać prawu.

Cele MiCA

Rozporządzenie MiCA ma być odpowiedzią na potrzebę wykorzystania potencjału kryptoaktywów na rynku wewnętrznym usług finansowych. Ma stworzyć parametry, wedle których każdy z krajów członkowskich Unii Europejskiej będzie regulował kryptowaluty. Oczekuje się, że stworzy wspólny system licencjonowania, ułatwiając firmom funkcjonującym w jednym kraju członkowskim działalność również w innych krajach, a także określi zasady dotyczące takich kwestii, jak emisja stablecoinów.

Uczestnicy rynku kryptowalut czekają na dokładną odpowiedź.

regulacje
reklama
reklama