Tegoroczny Halving Litecoina to niewypał? Oto poboczny cel tego wydarzenia | Wiadomości | CrypS.

Tegoroczny Halving Litecoina to niewypał? Oto poboczny cel tego wydarzenia

litecoin-ltc

Kryptowaluta określana mianem cyfrowego srebra przeszła dziś swój trzeci Halving. W jego wyniku nagroda blokowa, jaką otrzymują górnicy litecoina, zmniejszyła się z 12,5 LTC do 6,25 LTC.


Mimo wielu optymistycznych prognoz kurs LTC nie doznał widocznego wzrostu bezpośrednio po tym wydarzeniu. 

Co właściwie jest celem Halvingu?

Jedenasty co do wielkości projekt kryptowalutowy przeszedł niedawno cykliczne wydarzenie, które dzieli nagrodę blokową dla górników Litecoina na połowę. W efekcie za każdy nowo wydobyty blok LTC otrzymują oni mniejsze wynagrodzenie. Mechanizm ten działa w podobny sposób, jak w przypadku bitcoina.

W kwestii litecoina Halvingi przeprowadzane są co każde 840 tys. wydobytych bloków. Choć wydarzenie to owiane jest w dużej mierze emocjami, twórca LTC – Charlie Lee –  zabrał głos, aby przypomnieć, jaki jest ich główny cel. 

Podczas transmisji prowadzonej na żywo na Twitterze informatyk ten wyjaśnił, że Halvingi pomagają w osiągnięciu masowej adopcji bez poświęcenia bezpieczeństwa sieci. Według Charlie’ego Lee zmniejszenie nagrody blokowej o połowę odzwyczaja górników od tych “dotacji” i zachęca do czerpania zysków z opłat transakcyjnych. 

Zdaniem wspomnianego mężczyzny twórca czołowej kryptowaluty – Satoshi Nakamoto – zdecydował, aby Halvingi odbywały się mniej więcej co 4 lata, aby dać sieci wystarczająco dużo czasu na rozwój oraz aby to opłaty transakcyjne ostatecznie przejęły kontrolę. 

Idąc dalej, Charlie Lee powiedział, że chodzi mu o sytuację, w której z danego blockchaina korzysta wystarczająca liczba użytkowników, aby opłaty sieciowe były na tyle duże, by mogły one stanowić zapłatę dla górników, którzy zajmują się jej zabezpieczaniem. 

Obok ekspert ten zaznaczył, iż wraz z tym, gdy ilość nowych litecoinów trafiających do obiegu staje się ograniczona, cena tej wirtualnej waluty ma potencjał do wzrostu, zgodzie z prawem popytu i podaży. 

Aktualna sytuacja na wykresie LTC

Wielu analityków nie liczyło na znaczny wzrost kursu litecoina bezpośrednio przed bądź po Halvingu. Warto jednak zauważyć, że od swojego najniższego poziomu z początku 2023 r. cena LTC podniosła się z okolic 70 dol. do 90 dol. obecnie. Jest to zmiana o ponad 28%. 

Halving, do którego doszło godzinę temu, nie wpłynął zbytnio na kurs litecoina w ostatnim czasie. W chwili pisania tego tekstu kryptowaluta ta handluje w okolicy 89,07 dol. Co więcej, w ciągu ostatnich 24 godzin jej wartość spadła o ponad 4%.

wykres-ltc
Wykres litecoina (LTC). Zakres 24 godzinny. Źródło: coinmarketcap.com

Nawet Charlie Lee dodał, iż niektórzy inwestorzy mogą patrzeć na Halving czysto spekulacyjnie, kupując LTC przed lub po tym wydarzeniu. Zarówno w przypadku litecoina, jak i bitcoina cena reagowała różnie. Dane historyczne pokazują, iż czasem Halvingi nie miały dużego wpływu na kurs, a wszystko zależało od reakcji społeczności wirtualnych walut.

litecoin-ltcreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.