Te zawody zaczynają powoli zanikać w miarę postępu sztucznej inteligencji | Wiadomości | CrypS.

Te zawody zaczynają powoli zanikać w miarę postępu sztucznej inteligencji

Wszystko, co musisz wiedzieć o sztucznej inteligencji AI

Sztuczna inteligencja ma zwolenników i przeciwników. Jedni sądzą, że to szansa dla ludzkości. Drudzy widzą w niej Antychrysta, który sprowadzi na nas same nieszczęścia. Już teraz widzimy jednak to, że AI zmienia rynek pracy.


Sztuczna inteligencja zabierze ci pracę?

Z danych, jakie zostały zebrane i opublikowane w najnowszym raporcie serwisu Finbold, dowiadujemy się jakie zawody zaczną niebawem zanikać. Okazuje się, że już teraz widzimy, w których sektorach specjaliści będą tracić prace.

Jeżeli wierzyć firmie, już od trzeciego kwartału 2023 r. będzie spadała liczba miejsc pracy dla kasjerów. Taki sam los spotka pracowników działu obsługi klienta. Prace mogą tracić też sekretarki i pracownicy administracji. Nieciekawy los może czekać kucharzy w fastfoodowych restauracjach, pracowników w fabrykach czy nawet księgowych.

Co jednak łączy ludzi z wyżej wymienionych zawodów? To, że ich prace można stosunkowo prosto zautomatyzować. Nawet w Polsce coraz częściej widzimy kasy samoobsługowe, które cieszą się większą popularnością niż najsympatyczniejsze kasjerki. Dania typu fastfood może przygotować maszyna, bowiem nie wymagają one finezji i dbałości o szczegóły – każdy hamburger w popularnej sieci z “M” w logo jest taki sam. Niektóre prace biurowe, które wykonują dziś pracownicy administracji, także nie wymagają kreatywności i mogą zostać wykonane przez programy komputerowe.

Prace odbierze ci kolega!

Bardziej pewny zajęcia i zarobków może być ten personel, którego praca wymaga kreatywnego myślenia i którego działania nie są schematyczne. Wiele osób uważało, że sztuczna inteligencja i programy takie jak ChatGPT zagrożą dziennikarzom czy copywriterom. Tak się nie stało. A dokładniej: chatbot wspomaga pracę tych lepszych specjalistów z obu dziedzin i nie pomaga tym słabszym. Powód? Może przyspieszyć proces pisania artykułu, ale przez swoje tzw. halucynacje nie jest rzetelnym źródłem informacji. Styl pisania AI także nie jest zadowalający – uwielbia ona powtarzanie wyrazów i raczej nie przeczytała w życiu dużo książek, więc jej pióro jest dość ciężkie.

Można więc dojść do wniosku, że sztuczna inteligencja nie dobierze ci pracy, ale kolega po fachu, który nauczy się z niej korzystać, już tak.

Wyzwanie, które stoi przed rządami

Osobna sprawa to kwestia tego, co zrobić z masami ludzi, którzy przestaną móc pracować. Ich kompetencje mogą stać się w pewnym momencie zbyt niskie, by opłacało się ich zatrudniać. Czy więc rządy staną przed dylematem: mieć w kraju ogromne bezrobocie lub zatrudniać obywateli do publicznych spółek, by w ten sposób zapewnić im fikcyjne (niepotrzebne) zatrudnienie? A może alternatywą będzie dochód gwarantowany, do tego oparty na CBDC? Brzmi jak koszmar współczesnego fana kryptowalut i libertarianina! Możliwe jednak, że tak będzie wyglądał świat przyszłości.

Wszystko, co musisz wiedzieć o sztucznej inteligencjireklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.