Tajlandzki regulator proponuje nowe wymagania dla inwestorów kryptowalutowych | Wiadomości | CrypS.

Tajlandzki regulator proponuje nowe wymagania dla inwestorów kryptowalutowych

Mariusz Przepiórka
Tajlandzki regulator proponuje nowe wymagania dla inwestorów kryptowalutowych

Regulująca rynek finansowy Tajlandii Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC) opracowała projekt regulacji, które nakładają określone obowiązki na inwestorów branży kryptowalutowej. Zgodnie z wcześniejszymi zamierzeniami, osoby, chcące inwestować na rynku kryptowalutowym, musiałyby wcześniej wykazać roczne dochody w wysokości co najmniej 1 mln batów (ok. 33 tys. USD).

Projekt ten, jak to określiła tajlandzka Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, miał jedynie „sprawdzić” nastroje ludzi. Jednakże, lokalne media wskazują, że wywołał on „ogromną falę krytyki” w ciągu zaledwie kilku godzin po publikacji. To być może jeden z powodów, dla których regulator przesunął termin bezpośredniej dyskusji na ten temat na 3 marca. Debata odbędzie się trzy tygodnie przed pierwotną datą wyznaczoną na 24 marca.

Zdaniem wielu kryptowalutowych traderów i inwestorów z siedzibą w Tajlandii, wymagania zaproponowane w projekcie są niesprawiedliwe dla grup o niższych i średnich dochodach. Zamieszanie i krytyka skłoniły sekretarz generalną SEC Ruenvadee Suwanmongkol do odniesienia się do decyzji o wprowadzeniu projektu. Stwierdziła ona, że posunięcie to zostało źle zrozumiane i wyjaśniła, że zaproponowała kryteria, które wielu uznało za zbyt trudne do spełnienia, aby skłonić ludzi do wyrażenia swoich opinii w tej sprawie.

Ogromny wzrost popularności kryptowalut

Należy zauważyć, że wcześniej sekretarz generalna SEC powiedziała, że kryptowaluty stwarzają wysokie ryzyko dla inwestorów. Regulator chciał też ustalić „kryteria przesiewowe”, takie jak wiek, doświadczenie w tradingu i poziom dochodów lub zamożności, aby ograniczyć ryzyko. Porównała proponowane limity dla użytkowników kryptowalut do tych, które już istnieją dla obligacji wysokodochodowych, dostępnych dla niektórych inwestorów.

Dalsze działania Tajlandii w zakresie propozycji regulacyjnych mogą być interesujące. Zwłaszcza po tym, gdy Suwanmongkol przyznała, że jeśli SEC „nic nie zrobi”, będzie ponosić całkowitą odpowiedzialność, jeśli inwestorzy stracą na kryptowalutowych inwestycjach. Tymczasem w styczniu 2021 wartość kryptowalutowych obrotów w Tajlandii wzrosła do 2,17 mld USD. Dla porównania, w grudniu 2020 roku było to około 630 mln USD.

Tajlandzki regulator proponuje nowe wymagania dla inwestorów kryptowalutowych
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.