Tajlandia uruchomi giełdę TDX | Wiadomości | CrypS.

Tajlandia uruchomi giełdę TDX

Anna Sutowicz
Tajlandia Bitcoin

We wtorek Giełda Papierów Wartościowych w Tajlandii (SET) ogłosiła, że uruchomi długo oczekiwaną giełdę aktywów cyfrowych (TDX).  TDX ma być główną częścią 3 -letniego planu strategicznego, zmierzającego do poprawy infrastruktury cyfrowej oraz modernizacji nadzoru nad rynkiem kapitałowym. Jest to także próba zaspokojenia młodszego pokolenia zainteresowanego inwestycjami.

W Tajlandii rośnie zainteresowanie kryptowalutami. W ciągu ostatniego roku handel akcjami i kryptowalutami wzrósł o blisko 40% w stosunku do roku poprzedniego. Wedle raportu z 2021 roku, pojawiło się 1,6 mln nowych kont handlowych. Giełda Papierów Wartościowych w Tajlandii ogłosiła, że w trzecim kwartale tego roku zamierza uruchomić tajlandzką giełdę aktywów cyfrowych. To nowa platforma, która ma łączyć handel tradycyjnymi aktywami z aktywami cyfrowymi.

Plany SET?

SET ma trzyletni plan strategiczny, aby poprawić infrastrukturę cyfrową. Zamierza także zmodernizować nadzór nad rynkiem kapitałowym. Według prezesa Pakorna Peetathawatchai, TDX będzie główną częścią tego planu. Tajska giełda zamierza uczynić rynki bardziej dostępnymi. Chce w ten sposób zachęcić inwestorów detalicznych do korzystania z platformy cyfrowej do handlu.

Giełda Papierów Wartościowych w Tajlandii uruchomi swoją platformę do handlu aktywami cyfrowymi w tym samym czasie, kiedy bank centralny tego kraju próbuje zdusić branżę kryptograficzną. Bank centralny Tajlandii wielokrotnie ostrzegał firmy i banki komercyjne przed zajmowaniem się kryptowalutami lub akceptowaniem ich jako płatności. Powoływał się przy tym na wysoką zmienność kryptowalut i potencjalne ryzyko.

Obawy polityków

Rząd Tajlandii zamierza opodatkować zyski z kryptowalut. Ministerstwo Finansów w Bangkoku planuje wprowadzić 15% podatek od zysków z inwestycji kryptograficznych i handlu. Partie polityczne w Tajlandii wyrażają sprzeciw wobec tego rządowego planu. Politycy ostrzegają przed negatywnymi skutkami. W ich ocenie, wprowadzenie dodatkowego podatku może istotnie zaszkodzić inwestorom detalicznym.

Tajlandia Bitcoin
reklama
reklama